Valašskomeziříčští ochránci přírody získali grant, peníze poslouží k ochraně studánek i mokřadů

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Valašskomeziříčští ochránci přírody získali grant z Programu švýcarsko - české spolupráce v ČR na svůj projekt zaměřený na péči o vodní zdroje a mokřady na Valašsku a Pobečví. Agentuře Mediafax to v úterý oznámil valašskomeziříčský ochránce přírody Milan Orálek.

Ochránci přírody tak získali přibližně 400 tisíc korun a peníze poslouží k záchraně vodních ploch, kterých na Valašku rapidně ubylo. „Momentálně evidujeme asi 280 mokřadů, dříve jich tu bylo podstatně více. Zničila je ale meliorace, která se v naší zemi začala provádět v 50. letech a skončila v 90. letech minulého století,“ podotkl Orálek.

Odborníci budou v rámci projektu letos a příští rok monitorovat a obnovovat studánky, provedou zoologický průzkum tří významných přírodních lokalit a obnoví některé mokřadní plochy.

V souvislosti se studánkami se ochránci přírody zaměří na obnovu tradičních, ale zanedbaných studánek, ke kterým mají místní lidé a turisté historicko-kulturní vazby a osobní vztah. „Máme vytipovánu řadu zanedbaných studánek z mapování provedeného v minulých letech, z nichž vybereme 10 zajímavých k opravě či zastřešení. Vybrané studánky vyčistíme, zastřešíme, necháme u nich provést laboratorní mikrobiologické rozbory a zveřejníme údaj o kvalitě vody,“ podotkl Orálek.

U vybraných studánek se pak uskuteční také dvě popularizační akce – jarní otvírání a podzimní zavírání studánek ve spolupráci s dětskými oddíly Mladých ochránců přírody. „S nimi také budeme hledat nové studánky a čistit je. K propagaci projektu a osvětě veřejnosti vydáme celobarevnou tištěnou skládačku Zachraňme studánky a prameny. Zároveň chceme oslovit veřejnost, aby nám pomáhala vyhledávat další studánky a případně hledat zájemce, kteří by se podíleli na ochraně studánek formou patronátu – dobrovolného závazku péče o studánky,“ konstatoval Orálek.

V rámci projektu se uskuteční také zoologický průzkum na třech významných lokalitách – mokřadu Rybníky v Hrachovci u Valašského Meziříčí, na řece Bečvě a přilehlých štěrkovnách u Choryně a Kladerub a v zatopeném bývalém kamenolomu v Opatovicích u Hranic na Moravě. Průzkumy budou zaměřeny zejména na zjištění aktuálního výskytu zvláště chráněných druhů ptáků, savců, obojživelníků, plazů a částečně i bezobratlých živočichů. „Systematický monitoring bude sloužit jako podklad pro vyhlášení zvláště chráněných území na těchto lokalitách,“ vysvětlil Orálek.

V šesti lokalitách na Valašsku budou navíc obnoveny a vytvořeny nové drobné vodní plochy. Celkem se jedná o 15 vodních ploch, které budou sloužit živočichům především k rozmnožování. „Budou to lokality Hradisko u Rožnova pod Radhoštěm, Raťkov u Karolinky, Babská a Malá Hanzlůvka na Velkokarlovicku, mokřad Rybníky u Hrachovce a Choryňský mokřad u Choryně. „Ve čtyřech lokalitách vyřežeme náletové dřeviny, na jednom místě orobinec širolistý, na mokřadu Rybníky v Hrachovci zase vykosíme mokřadní louky o rozloze asi 1,2 hektarů,“ dodal Orálek.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x