Volný čas

Zlínský kraj je i regionem, kde se daří sportu. Zastoupení má v elitních soutěžích nejpopulárnějších sportovních odvětví – 1.FC Slovácko ve fotbalu, PSG Zlín v ledním hokeji, Fatra Zlín ve volejbalu, HC Zlín v házené žen či Atletický klub Kroměříž v lehké atletice.

Zlínský kraj je ale přímo stvořen pro rekreační sportování. Je protkán sítí cyklostezek například na březích řeky Moravy či Bečvy, sjezdovému i běžeckému lyžování se daří na svazích i na hřebenech Beskyd, Javorníků, Vsetínských i Hostýnských vrchů, Bílých Karpat či Chřibů. Na své si například na Čertových skalách přijdou horolezci, kraj má řadu přírodních jezer, koupališť i krytých plaveckých bazénů.

Turisticky přitažlivá je také plavba po Baťově kanálu, který spojuje Zlínský kraj se sousedním Jihomoravským.

Vynikajícími produkty Zlínského kraje jsou v jeho jižních partiích víno z hroznů z vinic pod hradem Buchlovem v úrodné nížině Dolnomoravského úvalu a pod Bílými Karpaty, v severnějších na úpatí Beskyd i Hostýnských a Vsetínských vrchů pak jedinečná slivovice.

Kraj pořádá také celou řadu významných a dlouhou tradicí proslavených kulturních akcí a sportovních akcí, které do regionu přitahují desetitisíce návštěvníků. Jde například o Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně, uherskohradišťské Slovácké slavnosti vína a otevřených památek,divadelní festival Setkání-Stretnutie, Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově, Vlčnovské slavnosti s Jízdou králů, Liptálské slavnosti, pestrou směsici pořadů v rožnovském skanzenu včetně oslav Masopustu nebo Velikonoc, Kroměřížské hudební léto a v neposlední řadě kupříkladu Barum Czech rally Zlín.

Turistům slouží hodně přes 300 ubytovacích zařízení, jim i obyvatelům kraje také 60 muzejních expozic, stejný počet galerií, desítky kin i divadla.

Zlínský kraj má dostupnou zdravotní péči s husté síti medicínských zařízení, na jednoho lékaře připadá zhruba 270 obyvatel. V řadě větších měst jsou lůžková zdravotnická zařízení.

Na území kraje jsou dvě chráněné krajinné oblasti – Beskydy a Bílé Karpaty.