Baťův kanál – exkluzivní turistická destinace Zlínského i Jihomoravského kraje

Foto: www.batacanal.czVyhledávaným turistickým lákadlem je mezi Kroměříží a Hodonínem Baťův kanál. Spojuje unikátním způsobem Zlínský kraj s krajem Jihomoravským, zajímavostí je, že se návštěvník může plavit částečně také sousední zemí, tedy Slovenskem.

Originální vodní cestu můžete absolvovat na mnoha úsecích „vlastními silami“ na člunech, k nimž není nutné speciální oprávnění, jezdí tudy velké výletní lodě, pronajmout si během dovolené můžete k ubytování i hausbóty. Délka kontinuálně splavného úseku z Otrokovic do slovenské Skalice je 53 kilometrů, na hladině se ale dá jezdit i mezi Kroměříží a Otrokovicemi a v okolí Hodonína.

Průměrná hloubka kanálu je 1,5 metru, šířka v průměru 12 metrů. Projížďku vodní cestou turisté s oblibou kombinují s jízdou na kole na cyklostezce, která v podstatě kopíruje plavbu. Kanál prochází na některých úsecích přímo páteřní moravskou řekou, Moravou. Rozdíl výšek vodní hladiny vyrovnává celkem 13 zdymadel. Sjíždění jezů je přísně zakázáno.

Vodní cestu lemuje kolem padesáti mostů, řada z nich je jedinečnou technickou památkou. Návštěvníci, kterým je Baťův kanál zpravidla zpřístupněn od 1. května do 31. října s možnostmi výjimek v případě příznivého počasí, mohou využívat také sítě kvalitních přístavišť na řadě míst, stejně tak vhodných ubytovacích a restauračních kapacit s možnostmi výletů do okolí, které je přímo poseto kulturními a architektonicky skvostnými historickými památkami.

V adresáři serveru Zlin.cz najdete další informace a kontakty o Baťově kanále.