Hrad Buchlov. Dávná historie i skvělá vyhlídka do kraje

Foto: Robert ŠperkaZdaleka viditelný a nepřehlédnutelný hrad Buchlov založili už ve 13. století, kdy se stal významným strategickým bodem na východě Moravy. Hrad se během staletí stával majetkem celé řady rodů, ať pánů z Cimburka, Zástřizlů či Petřvaldských. Všichni se různými dobovými stavebními úpravami a budováním zasloužili o jeho dodnes zachovalou a turisticky nesmírně lákavou podobu.

Během 18. a 19. století se poslední majitelé, Berchtoldové, přestěhovali na sousední zámek do Buchlovic, ale na hrad přesunuli celou řadu jedinečných sbírek. A ten je prakticky už od poloviny 19. století přístupný veřejnosti.

Návštěvníci hradu Buchlova dnes mají od dubna do října možnost na několika prohlídkových trasách obdivovat gotické, renesanční i barokní sály s pohledem na dobový život šlechty od 14. do 19. století.

K nejoblíbenějším kolekcím patří středověké deskové malby, barokní rodová galerie, bohatá zbrojnice, ale také pozdější unikátní přírodovědné sbírky, anebo tajemná egyptská mumie. Za raritu je považována Lípa neviny spojená s velmi zajímavou legendou.

Hrad Buchlov si zvláště v posledních letech vydobyl také punc kulturního centra. Především v letních měsících se tu konají divadelní představení, vystoupení hudebních těles a zpěváků, stejně jako setkání uměleckých kovářů či skupin historického šermu.

Z hradu Buchlova je jedinečná vyhlídka do okolního kraje, nedaleko odsud láká návštěvníky také Kaple svaté Barbory, málokdo si při návštěvě jednoho z našich nejstarších a zároveň nejzachovalejších hradů nechá ujít příležitost zastavit se také v sousedních Buchlovicích, kde k návštěvě zve třeba tamní Státní zámek.

V adresáři serveru Zlin.cz najdete další informace a kontakty o hradu Buchlov.