Velehrad – nejvýznamnější poutní místo u nás

Foto: www.velehrad.czSvětoznámým poutním místem, zřejmě nejvýznamnějším u nás, je moravský Velehrad. Obec se 1300 obyvateli se nachází 6 kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště. Každoročně ve státní svátek 5. července se tam koná Národní pouť k uctění památky slovanských věrozvěstů, svatých Cyrila a Metoděje.

Dominantou Velehradu, jeho duchovním základem a vyhledávaným turistickým cílem, je zdejší Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje. Nejvýznamnější poutní bazilika je součástí velehradského kláštera. Svoji dnešní podobu získala po rozsáhlých přestavbách, které se uskutečnily na přelomu 17.a18.století. Na území obce se nachází také celá řada dalších církevních i světských památek.Nedaleko odsud je například Archeoskanzen v Modré anebo Památník Velké Moravy ve Starém Městě.

V dubnu roku 1990, nedlouho po společenských změnách v tehdejším Československu navštívil Velehrad papež Jan Pavel II. Na památku této historicky jedinečné návštěvy byl na nádvoří vztyčen velký kříž.

Velehrad prochází v současné době významnými stavebními úpravami, ty by měly představit staroslavné poutní místo v plné kráse v roce 2013, kdy si tu připomenou 1150 let cyrilometodějské mise.

Velehrad ale není jen poutním místem, vlastní obec leží v jednom z nejmalebnějších koutů Slovácka a je ideálním místem pro turistické výpravy do širokého okolí.

V adresáři serveru Zlin.cz najdete další informace a kontakty o Velehradu.