Svatý Hostýn: cíl pro pěší i cykloturisty, významné moravské poutní místo

Foto: www.hostyn.czAž do výše 736 metrů nad mořem se tyčí Hostýn, tradiční místo setkávání se věřících na poutích, ale také turistický cíl pro všechny, kteří se sem vydají pěšky či na bicyklech. Svatý Hostýn není zdaleka jen místem, kam mohou zamířit lidé na některou z četných poutí, anebo do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie za bohoslužbou třeba na Velikonoce, anebo v posledních dnech roku na Vánoce či před Novým rokem.

Jde o místo, které je nad okolní krajinou s výhledem na Hanou přímo předurčeno, aby tu byla rozhledna, Ta zdejší je kamenná a postavili ji už v předminulém století v roce 1898, kdy nedalekou Bystřici pod Hostýnem navštívil císař František Josef I. Rozhled do kraje je odměnou za námahu při výstupu na Hostýn, v těsném sousedství nemůže pozorovateli uniknout ani mnohem mladší větrná elektrárna, další výrazná dominanta kraje.

Kromě jedné z nejznámějších bazilik dodává Hostýnu pro četné poutníky význam také naprosto jedinečná křížová cesta světoznámého architekta Dušana Jurkoviče. Tu doplňují pohřebiště duchovních, skautů i lidí, kteří byli nepohodlní totalitnímu režimu.

Hostýn je také vyhledávaným místem, kam se v zimním období vypravují turisté na běžkách, v létě, na jaře i na podzim pěšky i na kolech. Pokaždé je o ně dobře postaráno při ubytování v poutních domech i ve zdejší restauraci. Hostýn je také jednou ze zastávek nově vybudované Hostýnské lyžařské běžecké magistrály.

V adresáři serveru Zlin.cz najdete další informace a kontakty o Svatém Hostýně.