Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Skvost patřící na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Foto: www.zamek-kromeriz.czJedním z nejvyhledávanějších turistických cílů celé České republiky je kroměřížský Arcibiskupský zámek. Od roku 1998 patří spolu se svými jedinečnými zahradami na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, je také národní kulturní památkou. Ve Zlínském kraji patří dlouhá léta k nejvyhledávanějším cílům turistů od nás i z celého světa.

Zámek láká svojí jedinečnou architekturou,dokonalými sály, ale jako málokterý jiný je doslova naplněn celkem zhruba 135 tisíci sbírkovými předměty. Kromě nadšených obdivovatelů je také zdrojem bádání vědců a historiků.

Zdejší sbírky patří k nejhodnotnějším v celosvětovém pohledu. Zámecká obrazárna skýtá neuvěřitelný počet více než pěti set skvostů, mezi nimiž je zřejmě nejznámější Tizianův Apollon a Marsyas, hosté expozic tu ovšem najdou i originální díla mnoha dalších světových mistrů mimo jiné třeba Cranacha či Breughela.

Podpis biskupa Karla Liechtensteina Kastelkorna je i pod neméně vzácnou sbírkou ve zdejší zámecké knihovně, nejstarší exponát Kodex Sacramentale pochází dokonce z 2.poloviny 9.století. Unikátní sbírka obsahuje téměř 90 000 položek.
Pozornost si určitě zaslouží i početný hudební archiv. Najdete tu originální zápisy Haydnovy, Vejvanovského, Michny z Otradovic, Beethovenovy či Mozartovy.

Přes 10 000 mincí a medailí od poloviny 17. století pak obsahuje numismatický soubor, který je umístěn a chráněn v Biskupské  mincovně.

Kroměřížský Arcibiskupský zámek nabízí během sezóny hned několik prohlídkových tras, velmi oblíbená je i návštěva ptačí perspektivy na věži tohoto skvostu Zlínského kraje.

V adresáři serveru Zlin.cz najdete další informace a kontakty o památníku Arcibiskupském zámku v Kroměříži.