Kudy kráčela historie: Památník Velké Moravy ve Starém Městě

Foto: www.slovackemuzeum.czNikoliv na nedalekém Velehradě, anebo v nově vytvořeném Archeoskanzenu v Modré, ale právě tady na vás v pravém slova smyslu a přesně podle doložených a vědecky ověřených vykopávek dýchne nejstarší historie Velkomoravské říše z 9. století.

Památník byl v místě rozsáhlého velkomoravského pohřebiště vybudován už v roce 1949. Prokazatelně tu bylo prozkoumáno už více než 2000 hrobů. Z dochovaných kosterních i předmětných nálezů je jasné, že šlo o sídlo a pohřebiště z doby 9. století. Některé hroby jsou zachovány v původních místech, nálezy odhalují, že tu našli místo odpočinku jak členové horních vrstev, tak i lidé chudí, zemědělci a řemeslníci.

Památník Velké Moravy byl už v roce 1969 prohlášen národní kulturní památkou, dnes je v péči Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

V roce 2010 byla po rozsáhlé revitalizaci zpřístupněna expozice, která při zachování všech vědeckých historických přístupů nabízí i výdobytky moderní techniky. Dnešní soudobá multimediální expozice využívá mimo jiné dvou desítek figurín v životní velikosti. K vidění jsou dobové oblečení, obutí, ale třeba také šperky, pracovní nástroje a další předměty z unikátních archeologických nálezů.

Průvodcem dobou Velké Moravy je podle představ tvůrců nové expozice konkrétní postava- Mojslav, který vás provede pomocí dioramat  nejvýznamnějšími dějinnými milníky Velkomoravské říše.

Expozici v Památníku velké Moravy doplňují filmy, počítačové animace, 3 D modely kostelů i další unikátní propojení soudobých technických vymožeností 21. století s dobou před více než jedenáctisty lety.

V adresáři serveru Zlin.cz najdete další informace a kontakty o památníku Velké Moravy ve Starém Městě.