Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži. Oázy klidu, poučení i nevšedních turistických zážitků

Foto: Robert ŠperkaOd roku 1998 jsou kroměřížské zahrady – Květná i Podzámecká- zapsány spolu se zdejším Arcibiskupským zámkem na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Každá je úplně jiná, ale obě dvě jsou plným právem zdrojem značného zájmu návštěvníků od nás i z řady zemí celého světa.

Podzámecká zahrada je větší rozlohou, nachází se na ploše necelých 50 hektarů a spojuje zámek s řekou Moravou. Obsahuje stovky druhů skvělých dendrologických skvostů, zároveň ale představuje také zajímavou kolekci živočichů i architektonických pozoruhodností. První část zahrady má nesmírně bohatou historii, dobové dokumenty ji situují už do 15. století. Právě z historického hlediska se lokalita dělí do pěti částí. Podzámecká zahrada je právem označována za odpočinkovou zónu, kde nejen turisté, ale i místní lidé čerpají klid i novou energii mimo jiné i u řady vodních ploch.

Turisty hojně vyhledávána jsou pro svůj neopakovatelný půvab Květná zahrada. Tu založil v roce 1665 biskup Karel II Liechtenstein-Kastelkorn. Lákadel pro turisty je v Květné zahradě nepřeberné množství. Jednou z dominant je osmiboká rotunda se štukovou výzdobou a jedinečným kyvadlem. Velmi zajímavými exotickými exponáty se chlubí zdejší skleníky a přehlédnout určitě nelze 244 metrů dlouhou kolonádu se 44 antickými sochami. Právě nedaleko dosud v areálu by mělo vyrůst evropské výukové centrum historie zahrad.

V adresáři serveru Zlin.cz najdete další informace a kontakty o Květné zahradě v Kroměříži.