Zlínský mrakodrap, budova č. 21. Turistická atrakce města, sídlo Krajského i Finančního úřadu

Foto: Zlin.czBývalou správní budovu firmy Baťa, populární Jedenadvacítku, nelze ve Zlíně přehlédnout. Ve své době po dobudování na konci 30. let 20. století to byla druhá nejvyšší budova v Evropě. Měří do výšky 77,5 metru, je 80 metrů dlouhá a 20 metrů široká. Je sídlem Krajského i Finančního úřadu, turistům ovšem volně přístupná a také zaslouženě hojně navštěvovaná.

Mrakodrap nechal postavit podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka Jan Antonín Baťa koncem 30.let minulého století. V 16. etáži je vyhlídková terasa a také kavárna, odkud je jedinečný výhled na Zlín a jeho okolí.

Turistickým lákadlem je také plně funkční pojízdná kancelář šéfů baťovského koncernu, rovněž do ní mají turisté po předchozím ohlášení přístup.

Budova jedinečné železobetonové konstrukce se stavěla rychlým tempem od roku 1937, vnitřní vybavení se pak dokončovalo během dalších dvou let. Budova prošla nákladnou rekonstrukcí a od roku 2004 má současnou tvář. Technicky má celou řadu odvážných unikátních řešení včetně vzduchotechniky, vytápění, důmyslného systému výtahů i zajímavého způsobu vnějšího umývání oken.

V budově číslo 21 je nejenom sídlo Krajského a Finančního úřadu s kancelářemi a velkou zasedací místnosti krajského zastupitelstva, ale nacházejí se tu ve 3. a 16. etáži také prostory pro využití k akcím výstavního charakteru. Jednou ročně se budova stává také centrem Dne kraje, akce, která představuje tuto jedinečnou budovu krajského města široké veřejnosti.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%A5%C5%AFv_mrakodrap