Valašské muzeum v přírodě. Evropský unikát s Beskydy v zádech

Foto: www.vmp.czValašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm založili už v roce 1925 bratři Bohumír a Alois Jaroňkové. Jde o nejstarší muzeum svého druhu v Evropě. Jeden ze zakladatelů Bohumír Jaroněk si přál, aby to bylo takzvaně živé muzeum, a to se od jeho založení až po dnešek děje.

Valašském muzeum v přírodě tvoří několik samostatných celků.

Dřevěné městečko je centrem skanzenu už od samého počátku ve dvacátých letech minulého století. Představuje život na malém městě od poloviny 19. století až do první čtvrtiny století 20. Právě tady probíhají  přes celý rok řemeslné a folklorní akce včetně vyhlášených festivalů.

Nejrozsáhlejším areálem muzea je Valašská dědina. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárny jsou umístěny v krajině a připomínají valašské vesnice na úbočích hor. Areál se začal stavět v roce 1962 a přístupný je od roku 1972.

O deset let později se otevírala nejmladší součást Valašského muzea v přírodě, Mlýnská dolina. Ta představuje kromě jiného unikátní, funkční technické stavby především na vodní pohon. O další nové objekty byl areál rozšířen v letech 2008- 2009.

K Valašskému muzeu patří také soubor staveb na nedalekých Pustevnách.

Rožnovský skanzen je oblíbeným cílem turistů od nás i z mnoha zemí celého světa. Strávit tu den či jeho částg je neobyčejným turistickým zážitkem podpořeným výborným stylovým občerstvením v duchu Valašska, v jehož centru se tato jedinečná památka nachází.

www.vmp.cz