Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně nahrazuje nefunkční třmínek v uchu novým materiálem

Co se děje 26. 8. 2011 | Autor: mediafax

ZLÍN - Lékaři Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně poprvé použili středoušní implantát z nového materiálu NITINOL k náhradě nefunkčního třmínku v uchu. Po motolské nemocnici v Praze jsme druhým pracovištěm v republice, které tuto novinku zkusilo, řekla v pátek Mediafaxu mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Zlínští lékaři z oddělení ušní-nosní-krční operovali s použitím protézky nové generace v minulých týdnech čtyři pacientky s otosklerózou, která způsobuje nedoslýchavost. "Při upevňování starších typů implantátů je potřeba manipulovat s náhradou i s kovadlinkou, což je rizikový okamžik celé operace. Při neopatrném zacházení hrozí zlomení či vykloubení kovadlinky," vysvětlil výhody primář ORL oddělení Martin Světlík, který pacientky operoval.

Právě nový materiál NITINOL toto riziku minimalizuje. "Je to sloučenina niklu a titanu, která má po zahřátí tvarovou paměť. Po prostém nasunutí konce implantátu na kovadlinku se speciálním přístrojem náhrada třmínku zahřeje, čímž nastane samovolné dotažení kolem kovadlinky a už není potřeba použít jakoukoliv sílu," uvedl Světlík.

Podle něj trvá zmíněná operace okolo hodiny. "Sluchové zisky jsou po ní velmi dobré, obecně je úspěšnost více než devadesátiprocentní," řekl primář.

Otoskleróza je částečně dědičné onemocnění, které postihuje více ženy než muže. Vzniká při něm nová kost, která má za následek zhoršení sluchu. "Téměř vždy je postižení sluchu oboustranné. Začínáme s operací horšího ucha a obvykle za rok operujeme i druhé ucho. Bez operace jinak dojde k postupnému zhoršení nedoslýchavosti. Chirurgickým zákrokem vyloučíme nutnost používat sluchadlo," uvedl primář.

"Primář Světlík se ušní specialitou, třmínkovou mikrochirurgií, zabývá jako jeden z mála v České republice. Středoušní chirurgie je vedle onkologické chirurgie hlavy a krku a endoskopické chirurgie vedlejších nosních dutin nosným program oddělení ušní-nosní-krční zlínské nemocnice. Lékaři provádějí stejné spektrum výkonů jako ve fakultních nemocnicích," uvedla Havlíková.

"Ročně provádíme přes 2000 operací hlavy a krku všech typů. Středoušních mikrochirurgických výkonů jsme loni zaznamenali 215, z toho třmínkových náhrad 26. Letos je to 139 operací, z nichž bylo 18 třmínkových," dodal Světlík.

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam