Zlínská nemocnice eviduje zvýšený počet pacientů s klíšťovou encefalitidou

Co se děje 8. 9. 2011 | Autor: mediafax

ZLÍN - Za letošních osm měsíců bylo v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně hospitalizováno 13 pacientů s potvrzenou klíšťovou encefalitidou. Mluvčí nemocnice Karla Havlíková agenturu Mediafax ve čtvrtek informovala, že se oproti loňskému roku jedná o výrazný nárůst.

Z celkového počtu 11 pacientů skončilo v infekčním oddělení a po jednom v dětském a neurologickém oddělení. "Je to značný nárůst proti loňskému roku, kdy v celém Zlínském kraji byla klíšťová encefalitida potvrzena u 17 lidí za celý rok. Tři z nich jsme tehdy hospitalizovali v našem oddělení," sdělil primář infekčního oddělení zlínské nemocnice Ivan Macek.

Lidé by se podle odborníků měli před klíšťaty více chránit. Do přírody je vhodné oblékat si dlouhé kalhoty a raději světlejší oblečení, na kterém je klíště lépe vidět. Vhodné jsou rovněž uzavřené boty a ne sandály naboso. Před vycházkou je dobré použít také repelent.

Inkubační doba klíšťové meningoencefalitidy je nejčastěji sedm až 14 dní, ale může být až 30 dní. Toto závažné onemocnění má dvoufázový průběh. Zpočátku se projevuje chřipkovými příznaky a středně vysokou horečkou kolem 38,5°C. Typický je dvoufázový průběh. Po dvou až třech dnech teploty, slabosti, únavy, bolesti kloubů a svalů přijde fáze klidu a pacient se cítí dobře. Pak však dochází ke zhoršení stavu, opět se objeví horečky a bolesti hlavy. Může se projevit i ztuhnutí šíje a zvracení. Většinou se objeví příznaky z postihnutí centrálního nervového systému, obrny nervů.

Proti klíšťové encefalitidě se lze chránit očkováním. "Zájemcům ho zajistíme i v naší infekční ambulanci. Lidé se mohou objednat telefonicky na čísle 57 755 2631. Očkuje se celoročně, ale nejvýhodnější je podání prvních dvou dávek v zimních měsících, třetí dávka se aplikuje v odstupu roku. Přeočkování se provádí jednou dávkou v odstupu tří až pěti let. Cena jedné dávky včetně aplikace je 650 korun a na očkování zčásti přispívají i některé zdravotní pojišťovny," dodal primář Macek.

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam