Matěj ozdobí Den kraje 1. října. Historická parní lokomotiva tohoto jména je pěkný žrout.

Na první říjnový den je do Zlína, ale i na řadu dalších míst celého Zlínského kraje připraven Den kraje. Jedním z taháků bude jízda vlakem taženým parní lokomotivou.Ten se vydá na více než 300 kilometrů dlouhou trať z Valašského Meziříčí do Vizovic a zpět. Dát do provozu parní lokomotivu z konce 40. let není zase taková hračka, jak by se mohlo zdát.

Vlak vyrazí v půl sedmé ráno z Valašského Meziříčí a přes Vsetín, Horní Lideč, Brumov, Bylnici, Bojkovice, Uherský Brod, Kunovice, Staré Město, Napajedla a Otrokovice dorazí před polednem do Zlína. Odtamtud se ještě vydá do Vizovic a pak následuje v odpoledních hodinách stejně náročná, ale romantická a velmi zajímavá zpáteční cesta s cílem v domovské stanici Valašské Meziříčí.

Na trasu se vydají dvě osádky tvořené strojvůdcem a topičem. Právě ten je protentokrát hlavní osobou, bez něj by vlak ani nevyjel. Jedním z topičů bude jinak kmenový strojvůdce moderních lokomotiv Martin Šustal.

Pane Šustale, co je vlastně Vaším úkolem?
Jednoduše řečeno, připravit strojvůdci oheň, vodu a páru.

Předpokládám, že na uhlí, jimž „krmíte“ kotel, musíte mít speciální lopatu…
Ano, přesně tak, lopata je podstatně větší než klasická, je dlouhá a práce s ní je docela náročná.

Jak je vlastně Matěj, tahle historická lokomotiva,“hladný“?
Opravdu hodně, po každých 50kilometrech se musí do kotle dolít asi 10 kubíků vody. A jde samozřejmě o uhlí. Toho spotřebuje na každých 100 kilometrů asi tři tuny. Bude to tedy pořádná fuška. I proto se vystřídáme ve dvou osádkách. Kdybych to měl zvládnout sám, asi by mi po bezručovsku svaly v železo ztuhly a druhý den bych se nepohnul.

Pro Vás práce, pro cestující asi pěkná pohoda a nezapomenutelné zážitky…
Určitě, jízda vlakem taženým parní lokomotivou je věc, na kterou se nezapomíná, myslím, že 1. října budeme mít na Den kraje pořádně plno.

Vlak vypravený Českými drahami bude mít čtyři cestovní vozy, reálně se zvažuje také další bufetový vagón. „Ceny jízdenek třeba na celou trasu jsou lidové, pro dospělého vyjdou na 40 korun, děti od 6-15 let zaplatí 20 korun, malé děti pojedou zdarma,“ doplňuje pozvání ředitel Krajského centra osobní dopravy ve Zlíně Ludvík Urban.

Ve Zlíně, ale také na mnoha dalších místech Zlínského kraje je na Den kraje 1. října připraven bohatý kulturní program. Například ve 21. budově obuvnického areálu, ale mimo jiné také v muzeích v Kroměříži, Zlíně, Uherském Hradišti či Vsetíně, Hvězdárně ve Valašském Meziříčí, na Hodech s právem v Kunovicích, na rozhledně Vartovna nad Seninkou, anebo ve zlínské Krajské galerii výtvarného umění. Všude bude volný vstup. Stejně tak už v pátek 30. září a v sobotu 1. října také do zlínské Sportovní haly Euronics, kde se veřejnosti představí nejlepší potravináři z celého kraje.

Foto: Jiří Dobiáš

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x