Uherskohradišťská nadace rozdala čtyři miliony neziskovkám

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Uherskohradišťská Nadace Děti-kultura-sport rozdělila v neděli čtyři miliony korun organizacím pracujícím v oblasti zdravotní a sociální péče.  V pondělí to oznámila mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová. Peníze si rozdělilo celkem 219 organizací ze Zlínského kraje.

„Zdravotní a sociální grant vyhlašujeme od roku 2006 a zájem o něj stále stoupá. Jen letos si v něm žádalo 237 uchazečů dohromady o téměř 14 milionů korun,“ upřesnila Gabriela Jelínková, výkonná manažerka Nadace Děti-kultura-sport.

V rámci předávání symbolických šeků vyhlásila nadace také Cenu nadace. Ocenění získala Anna Konvalinková, zakladatelka Oblastní charity Uherské Hradiště. Její zásluhou byl ve městě založený Charitní šatník a vznikla Domácí pečovatelská a ošetřovatelská služba. Anna Konvalinková v Uherském Hradišti zorganizovala také první sbírku na pomoc dětem v Bosně a Hercegovině, založila první chráněnou dílnu, dále Středisko volného času – dnešní Tulip, Centrum Sv. Ludmily a v neposlední řadě byla zakladatelkou azylového domu pro muže ve Starém Městě.

Zdravotní a sociální grant za dobu svého trvání přispěl na stovky projektů, finance získaly například nemocnice a sociální ústavy. Nadace pomohla i vozíčkářům a zdravotně či mentálně postižením lidem a za více než desetiletou existenci podpořila také stovky sportovních klubů a organizací i folklorních sdružení či bezpočet školských a církevních institucí či zájmových organizací.

Nad financováním neziskových organizací i potřeb jednotlivců však nyní visí podle Pekařové velký otazník. Poslanci totiž odhlasovali v prvním čtení návrh zákona, který má zrušit povinnost loterijních firem odvádět peníze přímo na veřejně prospěšné účely. „Vážně tak hrozí, že místo u potřebných, kteří jsou na této pomoci často existenčně závislí, skončí již od 1. ledna finanční prostředky ve státním rozpočtu. Loterijní společnost Synot Tip je přitom největším přispěvatelem nadace,“ podotkla Pekařová.

Zakladatel Nadace Děti-kultura-sport Ivo Valenta zastává názor, že není správné, aby peníze, které mohou pomáhat, nevratně skončily ve státním rozpočtu. „S potěšením sleduji, jak se díky nadačním prostředkům daří zjednodušovat život postiženým dětem nebo třeba pomáhat realizovat zajímavé a jedinečné projekty. Byla by obrovská škoda a pro mnohé nenahraditelná ztráta, kdyby naše nadace musela vinou legislativních změn ukončit svou činnost a zanechat spolky, instituce, zdravotní a sociální zařízení, školy i zdravotně postižené osoby doslova bez pomoci,“ řekl Valenta.

S velkými obavami se do budoucna dívají především dosavadní příjemci nadační podpory. „S chystanými změnami zásadně nesouhlasím. Jsem přesvědčena, že jde o zcela jednoznačné zasahování do svobody regionů. Peníze by měly zůstávat dál v regionech a neměly by se odvádět do jednoho centra. Hrozba likvidace spolků a sdružení je velmi reálná,“ vyjádřila své obavy například etnografka Romana Habartová.

Stejného názoru je také Světlana Mazáčová z TJ Monty. „Hipoterapii pro děti s různou formou postižení provozujeme již léta. Důsledkem nové daňové reformy ale může být v našem případě zpoplatnění služeb, čímž by se starosti rodičů ještě znásobily. Zcela reálně nám proto hrozí omezení našich služeb a v krajním případě i zrušení,“ poznamenala Mazáčová. „Cítím naprostou bezmoc, protože ovlivnit rozhodnutí vlády je nemožné. Bez podpory Nadace Děti-kultura-sport si budoucí život naší těžce nemocné Vanessky vůbec nedokážu představit,“ dodal Evžen Sečkár, otec vážně nemocné dcery.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x