Jedeme na fotbalové EURO! Ale umíme se z toho vůbec radovat? Postup mezi elitu Evropy ve fotbale důvodem k oslavě je

Česko vs. Černá Hora (Foto: Mediafax)Česko vs. Černá Hora (Foto: Mediafax)
Česko vs. Černá Hora (Foto: Mediafax)
Hubert Leč 16. 11. 2011 | Zdroj: Hubert Leč

Fotbalová kometa Petr Jiráček (to jsem zvědav, jak dlouho vydrží běhat v plzeňském dresu) nás poslala na Euro. Při vší úctě k jeho spoluhráčům a vynikajícímu výkonu brankáře Petra Čecha, to byl právě on, kdo nám asi udělal největší radost. Ta česká „vyčůranost", s níž proměnil statné černohorské beky v přihlížející, mne moc potěšila.

Jedeme na EURO, jsme mezi šestnácti nejlepšími na starém kontinentu. Což jsem předvídal, ale teď nechci být za chytrého, protože, když se to tak vezme, tak náš soupeř měl v obou utkáních na Ukrajinu a do Polska v létě příštího roku stejně blízko jako my. A některé pasáže druhé půle duelu v Podgorici mne přesvědčily o tom, že se musíme ještě hodně zlepšit, abychom na Euru konkurovali nejlepším.

Kdyby postoupili naši vyrovnaní soupeři z maličké země na jihu Balkánu, vsadím se, že by se tam šlo s oslavami do ulic. Mimochodem jejich fandové byli hodně pohodoví a když bylo jasné, že přes Čechy nepostoupí, bavili se zážitkem z fotbalu nadále. Jejich vystoupení bylo pro mne vůbec nejpříjemnějším překvapením, rádobyznalci přitom tvrdili, jak pekelné a nepřátelské prostředí nás v bývalém Titogradu čeká.

Spíš mne štve, že my ani tenhle nesporný úspěch oslavit pořádně neumíme, respektive což o to, umíme, co je ale horší, ani nechceme. V hospůdce, kde jsem zápas sledoval, se sice pár takových našlo, ale to dovádění a radost si museli přivodit zvýšenou dávkou tekutých oblíbenin.

Pamatuji si moc dobře, jak se některé vítězné zápasy Eura, třeba s Němci či Holanďany, stávaly doslova národním svátkem. A moc si přeji, abychom si tu bezvadnou atmosféru zopakovali. Mimochodem, určitě se vydám povzbudit naše kluky přímo do Polska či na Ukrajinu. A přeji jim i sobě příznivý los.

O autorovi

Hubert Leč

Sportovní glosátor, který umí tvrdě zasmečovat svými postřehy.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam