Sluchově postižení školáci z Valašského Meziříčí poukázali na nebezpečná místa ve městě

Ilustrační foto (Zlin.cz)Ilustrační foto (Zlin.cz)
Ilustrační foto (Zlin.cz)
Co se děje 28. 12. 2011 | Autor: Mediafax

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ  - V rámci projektu Bezpečná cesta do školy vytipovali sluchově postižení školáci a studenti z Valašského Meziříčí nebezpečná místa ve městě. Jak sdělila Vendula Králová z valašskomeziříčské radnice, jejich podněty se bude město zabývat.

Žáci a pedagogové valašskomeziříčské Mateřské školy, Základní školy a Střední školy pro sluchově postižené vytipovávali od letošního května lokality, ve kterých se necítí bezpečně. Svou studii pak předali starostovi města Jiřímu Částečkovi (ODS).

Děti nejprve zpracovaly dotazník, který se týkal způsoby dopravy do školy. Z celkem 158 školáků na něj odpovědělo 108 z nich. "Někteří studenti střední školy měli v době jeho vyplňování praxi mimo školu," vysvětlil chybějící počet neodevzdaných dotazníků vychovatel Vladimír Kurtin.

Ze zpracovaných podkladů vyplynulo, že děti ze základní školy jezdí do školy autem nebo autobusem za doprovodu rodičů. Žáci střední školy využívají pro cestu do školy autobus i vlak a jezdí převážně samostatně. Cestováním různými dopravními prostředky si tak všimli několika nedostatků, které vyústily v šest zásadních.

"Nejvíce nás trápí hustý provoz ve Vsetínské ulici. Často se stává, že se cesta nedá dlouhou dobu přejít. Navrhli jsme proto vytvořit ostrůvek, který by nás chránil před jedoucími auty," uvedl Leo Tovaryš, žák 8. třídy. Mezi další problémová místa žáci určili výjezd ze školy, kde přes zaparkovaná auta nelze dobře vidět ani pohybující se děti, ani cestu samotnou. Dále by si děti například přály doplnit současnou značku Pozor, děti, která je umístěná v ulici Šafaříkova, o informaci, že se na komunikaci pohybují také děti neslyšící. "Tím řidiči pochopí, že troubit na ně v případě blížícího se nebezpečí je naprosto bezpředmětné," upřesnil zástupce ředitele školy Zdeněk Petroš.

Vypracovanou studií se nyní bude zabývat valašskomeziříčská radnice. "Můžu slíbit, že ji nikam nezaložíme, ale podněty si na radnici prostudujeme a budeme se snažit udělat vše pro to, aby cesty do školy byly pro sluchově postižené děti co možná nejbezpečnější," dodal Částečka.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam