Uherskohradišťská věznice. Otazníky kolem budoucí podoby má odstranit petice osobností

Věznice v Uherském Hradišti je dlouhá léta ostudou města (Foto: Agentura Čada)Věznice v Uherském Hradišti je dlouhá léta ostudou města (Foto: Agentura Čada)
Věznice v Uherském Hradišti je dlouhá léta ostudou města (Foto: Agentura Čada)
Co se děje 29. 1. 2012 | Autor: Agentura Čada

Sochař Otmar Oliva, hudebník Jiří Pavlica, arcibiskup Jan Graubner, senátorka Hana Doupovcová či režisér Jan Hřebejk. Ale také další osobnosti jsou podepsány pod peticí, která se zasazuje o budoucnost uherskohradišťské věznice.

Komplex budov je i více než 22 let po „sametové revoluci" přímo v centru Uherského Hradiště trnem v očích místních lidí a vzbuzuje pochybnosti o vlastní budoucnosti. Ve městě, které prošlo mnoha zajímavými rekonstrukčními projekty a chlubí se řadou nových staveb, působí jako memento časů minulých, ale zároveň jako jeho ostuda. Ministerstvo spravedlnosti se s městem zatím nedokázalo dohodnout na dalším využití.

Vznikla proto Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti. Ta se obrací k vrcholným představitelům České republiky a žádá mimo jiné, aby: "kompetentní orgány zabránily komerčnímu prodeji objektu, vytvořily se právní podmínky pro vznik muzejní expozice s cílem umožnit veřejnosti vstup do objektů a nastolily také podmínky pro diskusi odborné i široké veřejnosti o zbudování památníku v místech bývalé věznice."

Pod peticí jsou podepsání podle jejich iniciátorů například také kněz Tomáš Halík, bývalý starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka, herečka Táňa Fischerová, anebo režisérka Olga Sommerová.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam