Příhody pana Příhody. Poněkud svérázný Valach

Jan Příhoda (Foto: Agentura Čada)Jan Příhoda (Foto: Agentura Čada)
Jan Příhoda (Foto: Agentura Čada)
Co se děje 30. 4. 2012 | Autor: Agentura Čada

V Novém Hrozenkově na břehu řeky Bečvy žije jeden pořádný valašský svéráz. Jan Příhoda zvaný Jidáš je sám o sobě poněkud zvláštní příhodou krásného kraje pod Javorníky.

Už opustil svoje podivné království, sbírku starých hrnců, cedulí, slaměných figurín a kdoví čeho ještě. Bydlí v centru pěkné valašské vesnice v obecním bytě, pobírá důchod, v srpnu mu bude 78. Možná byste čekali, že se léty změní, ale kdepak. Povídání s ním vás zavede do jakéhosi podivného světa na hraně skutečna a Janovy fantazie.

Když si projdete jeho "království" na břehu řeky Bečvy hned při vjezdu do obce, ucítíte něco, čemu se dá říci podivno. Tady Příhoda bydlel, sem si prý vodil ženy, respektive sem za ním jezdily. Během více než čtvrtstoletí vytvořil něco jako muzeum harampádí, vedle cedule zakazující skládku najdete staré hrnce, ale i kůže hospodářských zvířat, slaměné figuríny a mnoho dalšího. Nestačíte se divit, jak prapodivné příhody tu musel podivín zvaný Jidáš zažívat.

Za svým zvláštním životem se penzista ohlíží docela svérázně a stejně tak hledí i do budoucnosti. Nečeká nás prý nic dobrého. "Ženy nebudú rodit, svět zaplaví chemikálie, ale tomu Vy nemožete rozumět," říká poněkud záhadně. Více než jeho názory ilustrují zvlátní duši "exponáty" svérázného soukromého muzea u řeky Bečvy... Podívejte se na fotografie a zkuste pochopit svět pana Příhody, jedné svérázné příhody turisty milovaného a vyhledávaného kraje.

Fotogalerie

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam