Zlínský soud znovu projednává podvody bývalého jednatele Moravanu Otrokovice

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Hasiči a policie 2. 5. 2012 | Autor: Mediafax

ZLÍN - Krajský soud ve Zlíně se ve středu opět zabýval případem Ira Williama Jamese Harkina, bývalého jednatele otrokovické společnosti Moravan Aviations. Případ do Zlína vrátil Vrchní soud v Olomouci, Harkinův obhájce předložil nové skutečnosti.

Krajský soud ve Zlíně odsoudil loni v říjnu bývalého jednatele Moravanu Otrokovice, Ira Williama Jamese Harkina, k šesti letům a dvěma měsícům ve vězení. Trest si měl muž odpykat ve věznici s ostrahou, soud mu navíc zakázal činnost na sedm let. Trest nebyl pravomocný, obhájce i státní zástupce si vzali lhůtu na rozmyšlenou. Poté Vrchní soud v Olomouci svým verdiktem kauzu vrátil zpět do Zlína.

Harkin, který soud požádal o pondělní projednávání případu bez své přítomnosti, změnil advokáta. Jeho nový obhájce upozornil na řadu zcela nových skutečností. Jednalo se například o nové smlouvy, které podle obhájce podepisovala Harkinova zmocněnkyně bez jeho souhlasu a vědomí, smlouvy, kterými zmocněnkyně prodávala majetek společnosti a další dokumenty.

Zmocněnkyně u soudu po celou dobu tvrdí, že vše dělala na popud Harkina a že mnohá rozhodnutí, která udělala, ovlivnila i skutečnost, že Harkin s ní přestal v nejkritičtější situaci, v jaké se společnost nacházela, prakticky zcela komunikovat. Soud nyní chce dokumenty doplnit do spisu a podrobně se s nimi seznámit. Chystá se i výslech dalších svědků.

Obžaloba viní třiapadesátiletého Harkina z podvodu, kdy měl z pozice jednatele společnosti Moravan Aviations Otrokovice sjednat několik půjček, přestože věděl, že jeho firma je ve špatné finanční situaci a že nebude schopná dluhy splatit. "Celkově si napůjčoval téměř 19 milionů korun," podotkl státní zástupce Leo Foltýn.

Zmocněnec poškozené firmy však částku vyčíslil i s poplatky na téměř 21 milionů korun. Za podvod hrozí Harkinovi vězení od pěti do 10 let. Soud nařídil nové jednání na 30. květen.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam