Zlínský kraj se zapojil do projektu na podporu péče o ohrožené děti v rodinách

ZLÍN - Zlínský kraj se rozhodl spolu s dalšími čtyřmi kraji zapojit do projektu ministerstva práce a sociálních věcí, jehož cílem je podpora péče o ohrožené děti v rodinách. Sdělila mluvčí zlínského hektmanství Gabriela Dvorníková.

Cílem projektu je umožnit sociálně ohroženým dětem vyrůstat v rodinách namísto jejich zařazování do systému ústavní péče. Projekt je součástí reformy systému péče o ohrožené děti a rodiny, s níž koncem loňského roku vyslovili svůj souhlas krajští radní.

Trend omezování a rušení ústavních zařízení typu kojeneckých ústavů a dětských domovů a jejich nahrazování systémem rodinné péče je patrný v téměř celé Evropě. Kromě České republiky fungují v Evropě v současné době kojenecké ústavy už jen v Rusku a Rumunsku.

Tento společný projekt ministerstva a pěti krajů je rozhodně krokem správným směrem. Dříve, než by došlo k faktickému rušení zařízení, je však třeba mít k dispozici dostatek vhodných a proškolených pěstounů, kteří budou schopni zabezpečit potřeby dětí odloučených od své rodiny,“ podotkla Taťána Nersesjan (ČSSD), krajská radní pro oblast sociálních věcí.

Spolupráce ministerstva a kraje na projektu bude spočívat v tom, že se zřídí pracovní místo takzvaného krajského koordinátora, který bude coby pracovník ministerstva působit na krajském úřadu. Kromě toho bude mít kraj svého zástupce i v desetičlenném Řídícím týmu k projektu.

Důležitou aktivitou projektu je zavedení nových metod aktivní práce sociálních pracovníků v problémových rodinách, jejichž cílem je zlepšení celkového prostředí v rodině natolik, aby v ní dítě mohlo zůstat a nemuselo být přemístěno do ústavního zařízení.

Další aktivitou projektu je vytvoření profesionálních pěstounských rodin. Ve Zlínském kraji v současnosti funguje pouze jedna takováto rodina. „K tomu, aby jich vzniklo více, má posloužit kampaň zaměřená na klasické rodiny s cílem motivovat je, aby se staly profesionální pěstounskou rodinou. U rodin, které o tuto možnost projeví zájem, budou pracovníky krajského úřadu ověřovány předpoklady pro jejich novou roli pěstounů. Pro zájemce o pěstounství budou připraveny vzdělávací programy a kurzy,“ doplnila Dvorníková.

Rozpočet projektu, do kterého se kromě Zlínského zapojily i kraje Karlovarský, Královéhradecký, Olomoucký a Pardubický, činí 230 milionů korun. Financován je z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x