OH 2012: Do Zlína dorazila speciální edice mincí s olympijským motivem

Olympijské mince (Foto: www.zlin.cz)Olympijské mince (Foto: www.zlin.cz)
Olympijské mince (Foto: www.zlin.cz)
Co se děje 9. 8. 2012 | Autor: Mediafax

ZLÍN - U příležitosti XXX. letních olympijských her v Londýně připravila Britská Královská Mincovna speciální edici mincí s olympijským motivem a sběratelé si je nyní mohou pořídit i ve Zlíně. Jak ve čtvrtek řekl Martin Wallek, majitel zlínské firmy E-mince numismatika.

Oficiální olympijské pětilibrové mince zachycují panoráma Londýna s nejznámějšími londýnskými pamětihodnostmi a monumenty (Big Ben, Westminster Abbey, the Gherkin, St. Paul’s Cathedral, the London Eye a také the Tower of London). Autor návrhu Saiman Miah je po vnějším okraji orámoval symboly hlavních olympijských disciplín. Mince zdobí také barevné olympijské logo.

"Mince vyražené ve špičkové kvalitě mohou sběratelé získat ve dvou variantách - ve zlatě a ve stříbře - a také v neoběhové kvalitě z běžného kovu," upřesnil Wallek. Jeho firma nabízí sběratelům kromě britských i olympijské mince a medaile vydané Českou nebo Slovenskou mincovnou.

Nejdražší z olympijských mincí vyrobená z 22-karátového zlata váží bezmála 40 gramů. Na celém světě je k dispozici pouze v omezeném nákladu pět tisíc kusů, což vzbuzuje zájem nejen u sběratelů a příznivců sportu."Zájem o nákup mincí se v posledních letech zvyšuje nejen mezi sběrateli, ale také mezi investory do drahých kovů, kteří si prostřednictvím sběratelských mincí obohacují své portfolio," doplnil Wallek.

Cena zlaté mince se blíží 90 tisícům korun a mezi sběrateli ze Zlínského kraje se právě tato mince těší zvýšenému zájmu.

Vydáním oficiálních olympijských mincí tak graduje emise sběratelsky atraktivních motivů, které díky pamětním mincím zachycují všechny zlomové britské okamžiky poslední doby – počínaje královským sňatkem prince Williama s Kate, přes diamantové oslavy vlády královny Alžběty až po Letní olympijské hry.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam