Mikuláši, čerti, andělé, vaše chvíle přichází

Co se děje 4. 12. 2012 | Autor: Zlin.cz

Pekelník na fotografii k tomuto článku vypadá přímo hrůzostrašně. Však je také v neoficiální hitparádě letošních masek čertů, co se prodejnosti týče, úplně nejvýš. Den s velkým D pro čerty, anděly a Mikuláše je tady. Mimochodem, aby se to nepletlo, reje poněkud zvláštního seskupení se nekonají na Mikuláše, ale na Jitku, tedy navečer 5. prosince.

Není to tak, že jde vždycky zásadně o večer idylický, kdy děti slíbí za pytlík laskomin rodičům, potažmo ne úplně svaté trojici, že určitě přestanou zlobit, že se naučí lépe číst a že už určitě budou jíst polévku. Mikulášský večer může být i traumatizující a musí se vědět, jak mu dát vlídnou tvář.

Zlínský dětský psychiatr Vítězslav Kouřil: "Je to určitě moc pěkný zvyk, rušit ani náhodou. Jen pozor na pár věcí. Návštěvníci domácností by si měli dát bacha na alkohol, ať se napijí až po nadílce. Zvláště děti do nějakých šesti let by se nemělo strašit, musí být jasné, že čertovým nadřízeným je hodný Mikuláš a ten si s jeho bu bu bu vždycky poradí. A rodiče by neměli děti přehnaně strašit tím, že je čert může odnést sebou," uvádí hlavní zásady lékař, který si jako chlapec pamatuje, že se před čertem před mnoha lety schoval na místo navýsost bezpečné, totiž na záchod.

Bohaté zkušenosti s pekelníky, svatými muži i anděly mají v půjčovně ve zlínském Městském divadle. Pro večerní obchůzky jsme kostýmově absolutně "vypůjčení", nahlíží do prázdných prostor mluvčí MD Zlín Veronika Jurčová. Dočasně, tedy na týden nejen pro potřeby středeční obchůzky, ale i firemních mikulášských večírků, zmizelo 40 Mikulášů, stejné množství čertů, o něco méně andělů.

Specializovaná prodejna v centru Zlína nabízela v úterý odpoledne už jen čertovské svítící rohy a masky. Po proprietách pro Mikuláše a anděly se jen zaprášilo. "Platí ale, že je velký zájem o co nejstrašnější masky čertů," nabízí pohled na věc zdejší prodavačka Iva Katrinjuková. Právě dorazila skupinka děvčat ze základní školy. Tak jako jinde, zájem hlavně o čertovské rohy, zítra je velký den, tedy večer, bude veselo.

"Veselá ale nedávno právě v tento den nebyla v Hluku starší paní na kole, kterou srazil při obchůzce poněkud rozverný čert a způsobil ji lehčí zranění, které si vyžádalo ošetření," hlásil přímo z mikulášského večírku pro děti policistů v Uherském Hradišti tamější mluvčí Aleš Mergental.

Anketa

Anketa

Kdo je vám nejsympatičtější ?

Mikuláš
34,8%

čert
29,2%

anděl
35,9%

Celkem hlasů: 1659

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam