Bylinkář Standa radí: Podzimní plískanice – na bacily léků více

Zimní plískanice jsou tady a nesou sebou jako vždy spoustu virů. Už můj stařeček říkával, že za vše může ženská, a je tomu tak i v tomto případě. Paní domu nosí zpravidla klíček od kořalky na krku, my chlapi dostáváme jen malý příděl na týden, když některá nalije půl sodovčáku, je to moc, a to se ji u toho ještě ruka třepe. V této svízelné situaci se může jenom pronést: "Čert seber babu, ale klíček od kořalky, ať nechá doma.“  Ale ouha....Prodával jsem na Valašském jarmeku ve Valašských Kloboukách a tentokrát mi pomáhala tá moja. Nabízel jsem ji čertům, když přišli ke stánku. Prohlédli si ji a řekli mi, že anděly neberou. Tak já žiju s andělem....

V tom spěchu života, když přijde bacil, sáhneme po nějakém léku, je to nejjednodušší. Na majoránku si nikdo nevzpomene. Majoránka má domovinu v Severní Americe, na Blízkém východě a jižní Evropě. Jako léčivou rostlinu ji pěstovali již staří Egypťané. Do Evropy pronikla v 16. století. Majoránka spolehlivě pomáhá od bolesti hlavy, podporuje trávení zvýšením tvorby žaludečních šťáv, působí močopudně a žlučopudně, je účinná proti nadýmání. Největším balzámem ale je na naše průdušky. Plískanicemi trpí děti a jejich průdušky. Pomoc znaly už naše babičky, ale nějak se na to zapomnělo. Na průdušky je nejlepší obyčejná majoránka, ze které uvaříme čaj.

Pokud dítě trpí chronickým zánětem průdušek, který se často opakuje, je dobré sehnat psí sádlo, nebo poprosit nějakého myslivce, když zastřelí jezevce, aby nám alespoň 1 deci sádla věnoval. Psí sádlo se dnes dá koupit v lékárně, nebo můžeme místo sádla použít špek.

Aplikace sádla je velmi jednoduchá. Na ubrousek rozetřeme sádlo, přiložíme dítěti na prsa a např. potravinářskou folií upevníme k tělu. Tento postup opakujeme tak dlouho, pokud ráno je ubrousek suchý, večer proceduru opakujeme. Pokud ráno zůstane ubrousek mastný, je dítě vyléčeno. Tělo si vezme jen tolik mastnoty, kolik potřebuje. Je to jednoduché a velmi účinné. Manželka takto odstranila problém s průduškami už u dvou generací, za což ji děkuji.

Ochrana před chřipkou je třeba dělat preventivně. Když se blíží podzimní plískanice, je dobré mít alespoň dvakrát týdně dobrou silnou česnekačku. Někteří z nás při požiti česneku mají problém se zažíváním. Je v tom ale maličkost, někomu dělá problém, když je česnek podrcen v drtiči na česnek, ale bez problému je, když si ho nakrájí, nebo rozmačká nožem. Nemusí nám paní domu vařit přímo česnekačku, můžeme si stroužek česneku dát na talíř, než je zalejeme jakýmkoliv horkým vývarem.

Další dobrou prevencí je zázvorový čaj. Nastrouháme si asi polévkovou lžíci zázvoru, dáme do hrnku a zalijeme horkou vodou. Po 5 minutách přidáme polévkovou lžíci medu a teplý čaj vypijeme.

Samozřejmě, že Vám přeji, aby tyto staré babské rady pomohly a nemuseli jste s bacilem bojovat, až přejde do ofenzivy.

S pozdravem: bacil nás neskolí, ze slivovice hlava nebolí a

ženám v podobě andělů zdar se loučí

Bylinkář Standa

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x