Diagnostické možnosti zvýší ve zlínské nemocnici nový přístroj za téměř 16 milionů korun

ZLÍN - Oddělení nukleární medicíny Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně disponuje novou hybridní kamerou, která zvýší kapacitu a diagnostické možnosti oddělení. Jak serveru Zlin.cz řekla mluvčí nemocnice Karla Havlíková, nemocnice za ni z vlastních zdrojů zaplatila téměř 16 milionů korun.

Dosud novou kameru využívali lékaři oddělení nukleární medicíny ve zkušebním provozu, nyní je už v běžném provozu.

„Hybridní zařízení je zcela novou vyšetřovací technikou v naší nemocnici. Má výrazně lepší parametry než dosud užívané přístroje na oddělení nukleární medicíny. Zpřesní práci lékařů, pro pacienty je výhodnější jednodušší vyšetření,“ sdělil ředitel nemocnice Bohuslav Škubal.

Jednou z částí přístroje je gamma kamera, kterou lze používat i samostatně. „Gamma kamera má mnohem lepší parametry než staré zařízení. Tím se výrazně zvětšuje kapacita našeho oddělení, což má mimo jiné vliv především na objednací dobu na jednotlivá vyšetření,“ vysvětlil primář oddělení nukleární medicíny Jaromír Bernátek.

Hybridní kamera má podle něho velkou výhodu v možnosti kombinovat anatomické (CT) a funkční (SPECT) vyšetření. „Přístroj je schopen přesně anatomicky lokalizovat poruchu funkce nebo metabolizmu. Tyto údaje získáme prakticky současně a pomocí počítače poté dochází k jejich hybridizaci, tedy obrazovému překrytí. Takto získané informace jsou pak velkým diagnostickým přínosem pro prakticky všechny klinické obory, zvláště pro onkologii, neurologii, kardiologii, urologii a pediatrii. Výhodou pro pacienta je získání výsledku SPECT i CT vyšetření při jedné návštěvě,“ zdůraznil primář.

Oddělení nukleární medicíny ve zlínské nemocnici patří dlouhodobě ke špici oboru v ČR. Podílelo se a podílí na zavádění řady nukleárně-medicínských vyšetření do klinické praxe. Oddělení je známo svojí bohatou přednáškovou a publikační činností, je významným pracovištěm školicím a výzkumným. V současnosti se specializuje například na diagnostiku hormonálně aktivních nádorů a diferenciální diagnostiku demencí (Alzheimerova nemoc a pod.). Ročně oddělením projde kolem šesti tisíc pacientů.

Nukleární medicína je moderní lékařský obor používající k diagnostice a terapii chorob zavedení radioaktivních látek do těla nemocného. Patří mezi funkční diagnostické metody, protože je schopna podat informace o funkci jednotlivých orgánů nebo orgánových systémů, o změnách metabolizmu či rozmístění buněčných receptorů. S výhodou je využívána například v diagnostice nádorů, zánětů, poruch prokrvení srdce či mozku a podobně.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x