Zlínští lékaři poprvé použili při zákroku na koronární tepně vstřebatelný stent

ZLÍN - Lékaři kardiovaskulárního centra zlínské Krajské nemocnice T. Bati při intervenčním zákroku na koronární tepně poprvé použili takzvaný vstřebatelný stent. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

V České republice tyto speciální stenty implantují zatím pouze v kardiocentrech v Třinci, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Fakultní nemocnici Motol a Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Zlínská nemocnice se tak stává pátým centrem v České republice, které může pacientům tento materiál nabídnout.

„Prvním pacientem, kterému jsme vstřebatelný stent implantovali, je jedenašedesátiletý muž. Stent je vyrobený z polymeru kyseliny mléčné, který se do tří let zcela vstřebá. Na rozdíl od předchozích kovových – ocelových nebo chromkobaltových slitinových stentů, které zůstávají v koronární tepně nemocného napořád,“ sdělil primář kardiocentra Zdeněk Coufal.

Správný název tohoto stentu je biovaskulární scaffold. Scaffold navíc nese lék everolimus, který významně snižuje riziko opětovného zúžení v ošetřeném úseku stentu. „Výhodou vstřebatelných stentů je, že po splnění svého úkolu, to je podepření ošetřené tepny po dobu jejího hojení, se rozpustí a nezatěžuje organizmus přítomností cizího materiálu,“ vysvětlil Coufal.

Využitím nového materiálu zlínští lékaři dokázali, že kardiologie Krajské nemocnice T. Bati drží krok se světovou špičkou. „Důležité je, že péče o naše pacienty se opět o hodně zlepší,“ dodal ředitel nemocnice Pavel Calábek.

Vstřebatelní stenty nejde podle Coufala implantovat každému nemocnému, navíc ne všechny typy postižení jsou pro použití tohoto materiálu vhodné.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x