Valachy tour rozšíří noční závod na běžkách

VELKÉ KARLOVICE - Téměř tři stovky dospělých a stovka dětských sportovců se uplynulý víkend utkaly v terénním běžeckém závodu Běhej Valachy ve Velkých Karlovicích. Šlo zároveň o poslední akci nového seriálu Valachy Tour, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí pořádajícího Resortu Valachy Martina Žáčková.

Běhej Valachy vyhrál Jakub Bajza z Kroměříže. Do cíle 12 kilometrů dlouhé trati s převýšením 350 metrů doběhl s náskokem minuty a půl před druhým závodníkem, Polákem Andrzejem Dlugoszem. „Chvíli jsem dokonce myslel, že jsem zabloudil mimo trať, když jsem zjistil, že za mnou nikdo neběží. Naštěstí mě nejbližší šipka ujistila, že tomu tak není,“ vtipkoval v cíli Jakub Bajza. Mezi ženami zvítězila Adéla Esentierová z Ostravy.

Boj o absolutní vítězství seriálu Valachy tour byl do poslední chvíle dramatický, nakonec zvítězili Lucie Gruchalová z Lowellpro Šafrata Bohumín a Svatopluk Janečka ze Ski-turist Velkých Karlovic. Jako hlavní cenu získali horská kola v souhrnné hodnotě 200 tisíc korun. Oceněni byli i sportovci do dvacátého místa.

První ročník Valachy tour zahrnoval celkem čtyři závody – duatlon, závod na horském kole, triatlon a běh. Uskutečnily se postupně od dubna do října ve Velkých Karlovicích a blízkém okolí. Svou účastí je podpořili známí sportovci, například olympionici cyklista Jaroslav Kulhavý, veslař Ondřej Synek a triatlet Jan Čelůstka nebo nejlepší český ironman, triatlet Petr Vabroušek. Celkově se do Valachy tour během roku zapojilo přes 1 400 sportovců a k tomu 400 dětí.

„Zájem sportovců nás potěšil, v akci budeme pokračovat i příští rok. Již nyní můžeme prozradit, že seriál rozšíříme o další závod, celkem jich tak bude pět. Protože k Velkým Karlovicím v zimě neodmyslitelně patří běžky, nově přidáváme závod na běžkách. Bude mít netradiční podobu – poběží se za tmy. Chceme také pokračovat v letošní tradici zvát na jednotlivé závody známé sportovce, kteří mohou být vzorem pro mladou generaci. Příští rok bychom k nám rádi přilákali i nějakou zahraniční hvězdu,“ prozradil prezident Valachy tour Vladimír Sušil.