Muzeum v Rožnově zve k oslavám jara

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Přivítat jaro tradičně a s ohledem na původní zvyky mohou lidé také v rožnovském skanzenu. Zve je k tomu prostřednictvím serveru Zlin.cz ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Velikonoce nejsou jen důležitým křesťanským svátkem. Jako svátky jara patří k prastarým zvykům prvního jarního úplňku, který je v mnoha kulturách spojen s oslavou příchodu jara a se zahájením nového hospodářského roku.

Církevní obřady s nimi spojené se odrazily v prostředí lidové kultury. Svátek zde spojený s připomínkou Ježíšova ukřižování a vzkříšení je liturgicky zdůrazněn dlouhou přípravou v podobě čtyřicetidenního půstu od Popeleční středy do Božího hodu velikonočního,“ připomněl Ondruš. Postní období se vyznačovalo dodržováním pravidel vycházejících z církevních předpisů, na venkově často různě obměňovaných. „Omezení se přitom netýkala jen známých masitých a maštěných pokrmů, ale i tanečních zábav, svateb a jiných světských požitků,“ dodal ředitel muzea.

Areál Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě ožije po celý velikonoční víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.

Návštěvníci mohou vidět vystoupení tradičních folklorních souborů, pletení pomlázek – tatarů a i netradiční zdobení kraslic. Program na Hod Boží velikonoční je obohacen o pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů,“ pozval Ondruš.

Areály muzea jsou otevřeny v tyto dny od 9.00 do 17.00. Zároveň bude téměř po dvou letech kompletně znovuotevřen objekt Billova měšťanského domu v areálu, na který spadl na jaře roku 2012 strom. „Dosud byl objekt holý, bez vnitřního vybavení. To je ale už teď nainstalováno,“ dodal ředitel Valašského muzea v přírodě.

Vstupenky na velikonoční pořady si mohou zájemci koupit předem u pokladen muzea a v Turistickém informačním centru na náměstí.

Program v Rožnově bude pestrý. Na Bílou sobotu je připraven Velikonoční jarmark s ukázkami tradičních řemesel. Hrát při něm budou cimbálové muziky Javořina a Kotár.  V neděli na Hod Boží velikonoční mohou lidé ve skanzenu zhlédnout velikonoční a jarní zvyky v podání folklorních souborů a pokochat se dokonalými kraslicemi, pomlázkami a dalšími uměleckými i praktickými výrobky spojenými s tímto svátkem.

Na palouku Dřevěného městečka vystoupí od půl jedenácté dopoledne soubor Vsacan a o dvě hodiny později ho vystřídá soubor Leluja z Provodova s pásmem Od fašanku po svatého Ducha,“ informoval Odruš. Program je připraven také v kostele svaté Anny. V 11 hodin dopoledne tam zazní varhanní koncert Anny Dohnalové a po něm vystoupení Zašovského chrámového sboru.

Uprostřed starodávných valašských chalup nebudou samozřejmě chybět ani obchůzky klapotářů z Loučky. V Billově domě pak lidé mohou vařit i ochutnat jarní polévku nebo si vyzkoušet barvení kraslic. Hudba bude znít také u rybníčka. Postará se o ni cimbálovka Pramínek z Kopřivnice.

Na Červené pondělí je hlavním bodem dopoledne šmigrust. Ani ten se ale neobejde bez dobré muziky, kterou tentokrát zajistí Soláň a Jánoš. Děti ze souboru Olšinka pak od 11 hodn návštěvníkům předvedou jarní zvyky našich předků.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x