Zpěvák kapely Sabaton jezdí do Česka rád, má tu kořeny

Joakim Brodén (Foto: Martin Úchvat)Joakim Brodén (Foto: Martin Úchvat)
Joakim Brodén (Foto: Martin Úchvat)
Očima V.I.P. 18. 7. 2014 | Zdroj: Zlin.cz

VIZOVICE - Na vizovickém festivalu Masters of Rock vystoupila mimo jiné i švédská kapela Sabaton. Jak se serveru Zlin.cz svěřil její zpěvák a lídr Joakim Brodén, v Česku jako školák trávil u příbuzných snad každé léto.

Na jaře jste vydali nové album Heroes. Byla jeho příprava složitá?

Věnovali jsme se na něm hrdinům druhé světové války, vybírali jsme z asi třicítky různých osobností, ze kterých jsme nakonec vybrali 12, kteří se na desce objevili. V jednom songu jsme se věnovali například také českému leteckému maršálovi RAF Karlu Janouškovi.

Jste s novým albem spokojeni?

Ve Švédsku se deska stala první nejprodávanější, v Česku čtvrtou nejžádanější a celkově v rámci celého světa pak devátou nejprodávanější deskou. Myslím, že to ke spokojenosti docela stačí. Určitě za to patří dík fanouškům, kteří při nás po celých 15 let věrně stojí, navíc jich neustále, hlavně v Česku, přibývá.

Novou desku jste nahráli v novém složení. Z původní sestavy jste zůstal jen vy a baskytarista Pär Sundström. Jak nové seskupení vnímáte?

Musím přiznat, že na začátku jsem určité obavy měl. Ukázalo se ale naštěstí, že zcela zbytečně. Deska i naše vystoupení sklízejí u fanoušků ohlas, takže nakonec odchod bývalých členů přinesl i něco dobrého.

Vaše texty vycházejí z historických událostí, konzultujete je s někým?

Na albu Carolus Rex nám pomáhal profesor historie, protože téma švédské říše pro nás bylo novým námětem. Navíc se jedná o natolik staré události, že rozeznat pravdivá tvrzení od smyšlených je poměrně složité. Na novém albu Heroes jsme ale žádného odborníka nepotřebovali, s tématem druhé světové války jsme totiž velmi dobře seznámeni.

Na základě jakého klíče vybíráte témata pro Vaši tvorbu?

Vlastně si vybíráme příběhy na základě dvou věcí: téma nás musí zaujmout a nějak emocionálně se dotknout. Někdy je ale těžké napsat text podle skutečných událostí tak, aby nakonec nevyzněl suše nebo nudně. Když se to ale podaří skloubit, je to perfektní.

Dvě z vašich písní nově znějí také v Královském dramatickém divadle ve Švédsku. Jak se to podařilo?

Divadlo uvádí hru inspirovanou životem švédského krále Karla XII. A zřejmě se jim tam naše skladby Carolux Rex a Lifetime of War hodily. Považujeme to za obrovskou poctu, protože jde o královské divadlo, ve kterém vše podléhá přísnému schvalování ze strany samotného krále. Ten se tak s naší hudbou musel seznámit a výběr skladeb osobně schválit.

Prozradíte nám téma další desky?

Nad novým tématem desky samozřejmě už přemýšlíme, ale zatím nejsme úplně rozhodnuti. Fanoušci si budou muset ještě chvíli počkat.

Co vás teď v nejbližší době čeká?

Chystáme celosvětové turné k desce Heroes, takže zřejmě žádná dovolená nehrozí. Dobrou zprávou pro české fandy může být to, že v rámci turné zavítáme v únoru také do Česka. Čekají nás tu dva koncerty, a to v Praze a ve Zlíně.

Posluchače na koncertech nepřestáváte překvapovat dobrou češtinou a informací o vašem českém původu. Jak to ve skutečnosti je?

Moje maminka je Češka, v 70. letech se v Praze seznámila s mým budoucím otcem. Odešla za ním do Švédska, přerušila kvůli tomu i svou slibně rozjetou sportovní kariéru. Byla totiž československou reprezentantkou ve veslování. České kořeny tak skutečně mám. Vlastním i český pas a jako školák jsem snad každé léto trávil u babičky a dědy v Praze.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam