Jak naplnit dětem „prasátka“

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Poradna 4. 4. 2016 | Zdroj: Zlin.cz

Prázdniny utekly jak voda a opět je tu škola. Pro některé ostřílené rodiče je to rutina a pro některé výjimečná chvíle, kdy vedou svého prvňáčka poprvé do školy. Ať chceme nebo ne, začátek školního roku je spojen s řadou jednorázových výdajů a novými pravidelnými výdaji. 

Jak to udělat, aby začátek školního roku a jeho průběh příliš nezacloumal s naším rozpočtem? Jak část finanční zodpovědnosti a gramotnosti přenést na naše ratolesti? Poradí Vám finanční poradce ze Zlína Ing. Lukáš Urbánek, EFA.

Začátek školy z pohledu financí může být v různých rodinách odlišný. Je rozdíl, jestli nám dítě chodí na základní školu, střední školu nebo studuje na druhé straně republiky školu vysokou. Začátkem září je už všem jasné, že výdaje spojené se studiem dítěte jsou tady a domácí rozpočet začíná být napnutý. A jak to udělat, aby to bylo co nejméně bolestivé?

RODIČE A VÝDAJE

Rodiče to v dnešní době nemají rozhodně lehké. Výdaje spojené pouze s jedním dítětem ve škole bývají mnohdy nemalé a nelze před nimi utéct. Výhodou všech rodičů je ovšem to, že ví, kdy začíná škola, kdy jejich děti pojedou na lyžařský kurz, kdy pojedou děti na školu v přírodě, jaké kroužky by mohlo jejich dítě navštěvovat, kdy půjde jejich dítě na střední či vysokou školu. Jinými slovy, argument, že jsme to neočekávali, ve většině případů neobstojí. Zvláště, když si výši nákladů spojených s přípravou našich dětí na budoucí povolání můžeme zjistit přímo ve škole nebo pomocí internetu či od našich přátel, kteří mají starší děti.

Recept na přípravu dostatečného finančního polštáře pro úhradu výdajů spojených se školou je velice jednoduchý. Spočívá v dlouhodobé přípravě a plánování. Víme, kdy budeme peníze potřebovat a s velkou přesností dokážeme určit, kolik jich budeme potřebovat. Co ovšem dělat, pokud jsme fázi příprav poněkud opomněli?

V takovém případě je potřeba vše řešit operativně a přejít do nouzového režimu. Zde je několik rad, jak takovou situaci vyřešit:

  • Vezměte si tužku a papír, případně tabulku v excelu a sepište si všechny výdaje domácnosti, které Vás ještě do další výplaty čekají. Také si poznačte výdaje spojené se začátkem školy. Nezapomeňte si poznamenat aktuální stav Vašich účtů, kde máte peníze, se kterými můžete disponovat.
  • Dle výsledné bilance (disponibilní prostředky – plánované výdaje = bilance) velice snadno zjistíme, jak na tom jsme. V případě, že jsme v plusu, nemusíme se bát. Náš rozpočet by měl vše ustát. Pokud jsme v mínusu, je potřeba hledat východisko dle následujícího postupu.

 V případě, že jsou letošní náklady spojené se začátkem školního roku úspěšně za námi, ale chceme být ještě lépe připraveni na další školní rok, není nic lepšího, než si pravidelně spořit. Pokud chceme být finančně připraveni pro případ, že naše dítě bude v budoucnu studovat vysokou školu mimo bydliště, tak je pravidelné spoření o to více důležité.

Na výdaje, které plánujeme nejpozději do 2 let se jednoduše připravíme pomocí spořícího účtu. Výdaje za delší časové období je možné řešit pomocí řady jiných finančních nástrojů. Nejvhodnějším je forma pravidelné investice do podílových fondů, kde si můžeme libovolně vybrat stupeň rizika a tomu odpovídající výši pravděpodobného výnosu. V minulosti velice oblíbené stavební spoření se stává velice nepružným nástrojem. Zejména, pokud je smlouva napsaná na dítě. Podle Nového občanského zákoníku se totiž v takovém případě jedná o peníze dítěte a o jejich použití před dovršením plnoletosti dítěte rozhoduje opatrovnický soud. Tato skutečnost je uplatňována také u již dříve uzavřených smluv.

DĚTI A PENÍZE

Většina dětí získává své první peníze v podobě kapesného. Jestli váháte nad tím, zda svému dítěti dávat kapesné či nikoliv, tak věřte, že správně nastavené kapesné může mít velice výchovný efekt. Nehledě na to, že Vašemu dítěti pomůže i v dobách dospívání, kdy si začne vydělávat své první peníze na brigádách.

Dítě se učí hospodařit s určitým množstvím peněz, když je utratí najednou, musí si v následujících dnech odepřít to, co by chtělo. Učí se postupně spořit na věci, na které jedno kapesné nestačí. Ve chvíli, kdy bude mít Vaše dítě svůj účet a internetové bankovnictví, začíná ovládat dovednosti, které se ve škole neučí a které jsou důležité pro „dospělácký“ život. Děti se pomocí kapesného také mohou naučit, že některé výdaje jsou nezbytné a je potřeba mít na ně rezervu.

Nejčastější dilema bude o tom, v jaké výši kapesné vyplácet? Zde je každá rada drahá a nelze obecně tuto hladinu stanovit. Doporučuji vše vyzkoušet v praxi a spíše kapesné navyšovat, než snižovat. Nám se také nelíbí, když nám sníží plat. Obecně lze doporučit několik zásad, které nám pomohou se vyvarovat těch největších přešlapů.

Jak nastavit kapesné pro děti? Jak našetřit dítěti na lyžařský výcvik? Jak si vytvořit krátkodobou i dlouhodobou rezervu? To všechno se dozvíte v plném znění tohoto článku zde.

Lukáš UrbánekIng. Lukáš Urbánek, EFA, finanční poradce společnosti Partners. Držitel mezinárodního certifikátu European Financial Advisor. Spoluautor knihy Jak ovládnout své finance. V současnosti vedoucí poradenské kanceláře VIP Consulting Office ve Zlíně, která poskytuje službu finančního poradenství. Svým klientům pomáhá efektivněji hospodařit se svými penězi a majetkem., lépe se orientovat na finančním trhu a získat na něm co nejlepší podmínky. Kancelář VIP CO se zaměřuje především na plánování domácích rozpočtů, financování bydlení, investice a eliminaci rizik. www.vipco.cz

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam