Cyklus Pojď za Baťou skončí procházkou u letiště

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 13. 9. 2014 | Autor: Zlin.cz

OTROKOVICE - Poslední vycházka z cyklu Pojď za Baťou! zavede v sobotu její účastníky k otrokovickému letišti. Serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.

V řadě čtvrtou procházkou po otrokovické architektuře bude provádět odborník na baťovskou tematiku Zdeněk Pokluda. Sraz zájemců je v sobotu v 10 hoin vedle nadjezdu u Continental Barumu.

Baťovo letiště a výroba letadel v Otrokovicích, jak se jmenuje další z procházek, účastníkům přiblíží nejen minulost letiště, ale také proč si firma Baťa vybrala pro své podnikatelské záměry právě město Otrokovice. „Kromě toho je možné využít rozsáhlých znalostí průvodce a zeptat se jej na zajímavosti z Baťovské historie," přiblížila spoluorganizátorka celého cyklu Hana Složilová z otrokovického odboru školství a kultury.

Procházka přiblíží účastníkům nejen minulost letiště, ale šířeji i způsob, jakým se na Bahňáku začalo rozvíjet baťovské podnikání. Proč Baťa zamířil právě sem? Jak vypadalo jeho první letiště a proč bylo vzápětí přeloženo? Návštěvníci se také dozví o velké povodni roku 1930, která formovala Baťovy pochybnosti i nové plány. Budování továrního areálu a zahradního města na Bahňáku sem přivedlo architekty (Gahura, Karfík) a také průmyslové organizátory (Hlavnička) – a stalo se velkou kapitolou při vytváření celé baťovské průmyslové a sídelní aglomerace.

K řadě průmyslových odvětví se roku 1934 přiřadila i výroba letadel, přenesená sem z domovského sídla firmy ve Zlíně. Jak se v Otrokovicích postupně rozvinula v úspěšné odvětví, vysvětlí průvodce procházky Zdeněk Pokluda, historik, bývalý ředitel Státního okresního archivu Zlín a autor mnoha odborných publikací věnovaných působení obuvnického podniku Baťa.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam