Baťovo výročí připomene stříbrná mince

Foto: www.e-mince.czFoto: www.e-mince.cz
Foto: www.e-mince.cz
Co se děje 16. 9. 2014 | Autor: Zlin.cz

ZLÍN - Syn zakladatele slavného obuvnického koncernu Tomáš Baťa mladší by 17. září oslavil sté narozeniny. U příležitosti jeho významného výročí vydala na začátku září Česká národní banka stříbrnou minci s jeho portrétem s nominální hodnotou 200 korun, server Zlin.cz o tom informovala Kateřina Martykánová.

Přestože se Tomáš Baťa mladší nedožil 99 let, jak si vždycky přál, dokázal i za těch téměř 94 let svého života obdivuhodné věci a nesmazatelně se tak zapsal do historie světového průmyslu i do vzpomínek všech Zlíňanů, kteří se s ním měli příležitost setkat. Právě jako upomínka na jeho odkaz vznikla umělecky zpracovaná pamětní mince s jeho podobiznou, která pochází z dílny autora Vojtěcha Dostála. "Ten na straně jedné zachytil věrně portrét významné zlínské osobnosti, na straně druhé potom graficky ztvárnil typický symbol firmy Baťa – v tomto případě dámskou lodičku," upřesnil Martin Wallek z firmy E-MINCE.cz, která nabízí všem jeho obdivovatelům nejen tuto stříbrnou minci, ale i zlatou půluncovou medaili.

Medaile z ryzího zlata vyšla v baťovském nákladu 99 kusů, přičemž každá z nich je číslovaná. Na lícní straně je opět mistrně zpodobněn Tomáš Baťa mladší ve svými životopisnými daty a jménem, na rubové potom výtvarně zobrazené motto Baťa obouvá svět. "Mince a medaile s motivem významných osobností jsou nejen malým uměleckým dílem a pamětním předmětem, ale díky použitým drahým kovům v sobě nesou i investiční hodnotu," dodal Wallek.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam