Kostival lékařský – Symphytum officinale – na kosti ten pravý

Kostival lékařský je statná vytrvalá rostlina vysoká až 90 centimetrů. Má silný černohnědý oddenek, který může v zemi dorůst až do hloubky 3m, proto se jen velmi těžko z půdy odstraní.

Hranatá lodyha je drsná, štětinatě chlupatá. Také podlouhlé vejčité listy jsou drsné. Modrofialové květy vyrůstají ve vijanech a rozkvétají od května do srpna. Předpokládá se, že anglické jméno kostivalu „comfrey“ je odvozeno z latinského „confervere“ = srůstat, a také vědecké jméno „Symphytum“ pocházející z řeckého „symphyo“, znamená spojit nebo srůst. Obě tato jména, i české jméno kostival, vyjadřují schopnost rostliny hojit zlomené kosti. Ve středověku používali bylinkáři kostival na srůstání kostí zcela běžně. Kořeny se nastrouhaly a použily stejným způsobem jako dnes sádra. Kaše z kořenů, stejně jako sádra, v krátké době ztvrdla.

Používají se kořeny, oddenky a listy. Listy se mohou sbírat po celé léto, oddenky na podzim. Oddenek můžeme očistit, nařezat na kousky a usušit. Listy je nutné sušit velmi opatrně. Listy obsahují vápník, draslík, fosfor, vitamin A , C a B12, allantoin a cholin. Kostival napomáhá srůstání zlomených kostí i hojení ran, otoků, vředů, výronů a pohmožděnin. Má také úžasnou schopnost hojit pomocí zklidňujícího rostlinného slizu žaludeční a dvanáctníkové vředy, pupeční kýlu a vředovitý zánět tlustého střeva. Pomáhá také zastavit krvácení.

Musím připomenout i jedno varování. Kostival obsahuje alkaloid, který může poškodit játra a způsobit rakovinové bujení, užívá-li se bylina ve velkých dávkách vnitřně. Proto doporučuji používat jen zevně.

Slunný podzim bez zlomenin přeje bylinkář Standa.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x