Loučení v archeoskanzenu. Zabíjačka a pálenky mnoha druhů

Vůně až k nedalekému Velehradu. Velký kotel, v něm vařící se škvarky. U něj s velkou míchací vařechou Lubomír Sláma starší. O pár desítek metrů dál jeho syn stejného jména. Zrovna počítá, kolik vzorků pálenek dopravili místní i přespolní na originální košt.

Sláma starší tvrdí jednoznačně: „Zabíjačkové pochoutky a škvarky jsou lidskému zdraví prospěšné. Můj otec zabíjel každý rok a dožil se devadesátky.“

„Zdravé jsou až ve spojení se slováckou pálenkou,“ štychuje ho Sláma mladší. „Máme tu hlavně trnkovou a meruňkovou, ale tady je třeba výluh z puškvorce, anebo z borových šišek, to bude zajímavé, až budeme odpoledne degustovat,“ těší se.

Kolem prochází starosta Modré Miroslav Kovářík. Před pár dny ho zvolili do čela obce. Ne poprvé, posedmé v řadě! Neuvěřitelné, ale i tady, když se zastaví s místními, je znát, jak si rozumějí. V obci načíná sedmé volební období, poprvé do starostovského vlaku naskočil coby vedoucí skautů, když mu v roce 1990 bylo 25. „Tehdy na mě padl los, hledali jsme, kdo povede vesnici, bylo to ve vinném sklepě na listině vítězných nestraníků,“ směje se vzpomínce na výsledky prvních svobodných komunálních voleb.

Starosta prozradí, že má nejraději nejpozdější zabíjačkový produkt, klobásy, ale i mnoho ostatního.

„Pozor, zabíjačku tady znali už naši předci z doby Velké Moravy,“ dává přátelskému setkání lidí vědecký punc archeolog Luděk Galuška. Tehdy maso spíše usušili a vyudili na zimu, tohle pro ně, stejně jako pro nás dnes bylo období hojnosti.“

Pak si vážený pan docent a kandidát věd jen tak vezme banjo a jde posílit místní kapelu Lončáci.

I ta dodala poslední říjnové sobotě punc obyčejné neobyčejnosti.

„Archeoskanzen už pár let jenom přivíráme, nezavíráme, to proto, abychom se tu mohli sejít s lidmi i v zimě,“ dodává správce Lubomír Sláma mladší.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x