První studie proměny zlínského zámku neoslovila vedení města ani občany Zlína

ZLÍN - Navržená studie na revitalizaci zlínského zámku, jejímž autorem je architekt Pavel Míček, v anketě Magazínu Zlín u čtenářů neuspěla. Nelíbí se celkem 2 655 hlasujícím, souhlasný názor vyslovilo 95 čtenářů, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Celkem došlo na radnici 2 750 platných anketních lístků. „Všem hlasujícím děkuji za jejich názory. Tahle studie byla jen prvním krokem ve snaze proměnit zámek a je jen dobře, že rozproudila debatu,“ prohlásil primátor Miroslav Adámek, který anketu v Magazínu Zlín inicioval.

Podle náměstka primátora Ondřeje Bětáka je výsledek ankety jasným vzkazem pro autora studie. „Za radu města dodávám, že ani nám se návrh Pavla Míčka nelíbí, v tom jsme s čtenáři magazínu zajedno. Revitalizaci zámku podle tohoto návrhu určitě nepodpoříme,“ konstatoval Ondřej Běták.

Architekt Pavel Míček se k výsledku hlasování odmítl vyjádřit.

Čtenáři odpovídali na otázku „Líbí se vám návrh na revitalizaci zámku ve Zlíně, jehož autorem je architekt Pavel Míček?“ Své hlasy mohli posílat v průběhu celého února. Anketní lístek zveřejněný v Magazínu Zlín řádně vyplnilo 913 lidí, prostřednictvím banneru umístěného na městských webových stránkách přišlo 1 837 názorů. V historii anket pořádaných magazínem mělo téma revitalizace zámku zatím největší ohlas.

Zajímavostí je, že řada hlasujících připojila k anketnímu lístku také své vzkazy, těch přišlo několik desítek. „Nejvíce reakcí bylo jednoznačně na navrženou podobu střechy a všechny byly negativní. Hlasující naopak nekritizovali využití vnitřních prostor zámku, kde má podle návrhu vzniknout muzeum zasvěcené architektuře, restaurace, kavárna nebo obřadní síň,“ konstatoval mluvčí města Zdeněk Dvořák.

Většinu nákladů spojených se vznikem studie Pavla Míčka zaplatila obecně prospěšná společnost Zlínský zámek, jenž má budovu od města pronajatou a která si vytvoření studie objednala. Radnice na tento dokument přispěla částkou 200 tisíc korun. Tyto peníze byly určené na návrh budoucího vnitřního využití objektu.

I přes nesouhlas s prvním návrhem na proměnu této historické budovy si radnice spolupráci s obecně prospěšnou společností Zlínský zámek pochvaluje. „Hlavně díky ní zámek po odchodu krajského muzea a galerie žije. Své pravidelné návštěvníky má už Galerie Václava Chada a jsme rádi za všechny další akce, za kterými stojí,“ konstatoval náměstek primátora Patrik Kamas. Jednoznačně jako přínosné hodnotí aktivity Zlínského zámku i Miroslav Adámek. „Je znát, že osobnosti, které za touto obecně prospěšnou společností stojí, chtějí zámek co nejvíce zpřístupnit veřejnosti, což je i naším cílem. Nepochybuji o tom, že společně nakonec najdeme způsob, jak budovu zámku připravit na další etapu existence,“ dodal primátor.

Podle záměrů města má být zámek revitalizován do roku 2022, kdy si Zlín připomene 700 let od svého založení.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x