Dvě pamětnice vypálení Ploštiny: zažily jsme peklo

Přesně 70 let uplynulo od vypálení Ploštiny. Za pomoc partyzánům tu členové komanda SS z Vizovic nahnali do plamenů 24 lidí z okolí, místních pasekářů, osadu vypálili, další tři lidi zastřelili, jeden zemřel při výslechu. Pietní vzpomínky se účastnily i dvě ženy, které osudného 19. dubna 1945 byly na místě a smrti hleděly přímo do tváře...

Tehdy šestnáctiletá, dnes šestaomdesátiletá Božena Húšťová vzpomíná, když na Ploštinu dorazili němečtí vojáci. „Ptali se mne, kde je otec, pak jsem viděla jak vlečou maminku, jeden voják mne praštil do hlavy, snad pažbou, ani nevím čím přesně. Dovolili mi vzít nějaké věci pro miminko,které se mamince před pár dny narodilo, vletěla jsem do hořícího domu ještě s kamarádkou, vzala jsem peřinku a pak jsme utekly. Potom už jsme viděli hořet další a další domy.“

V době smutné události třináctiletá, dnes třiaosmdesátiletá Božena Sochorová vzpomíná. „Já jsem se schovala se dvěma mladšími brášky, přiběhl za námi pes, kterého poslali vojáci, jako zázrakem nás jen očuchal, ani nezaštěkal, možná nám to zachránilo život. Vzali i našeho otce, pak ale, jak Němci popíjeli, tak se mu podařilo útéct.“

„Bylo to peklo, občas se s tím dodnes budím v noci, těm, co to způsobili jsem jako katolička odpustila, ale zapomneut se to nedá,“ vypráví paní Húš-ťová.“

Na Ploštině se v neděli sešli představitelé armády, politických stran i mnozí další občané z blízkého okolí. Ploštinskou tragédii z konce války připomíná místní muzeum i Národní kulturní památník. Za zemřelé tu sloužili mši pod širým nebem.

O čtyři dny později se podobná tragédie odehrála v Prlově, ještě začátkem května vypálili fašisté další osadu, Vařákovy paseky.

Video – vzpomínky paní Boženy Húšťové

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x