Stránský vyšetřoval kriminalitu páchanou na dětech, pak se ujal role mluvčího

mjr. PhDr. Pavel Benedikt Stránský (Foto: Policie ČR)mjr. PhDr. Pavel Benedikt Stránský (Foto: Policie ČR)
mjr. PhDr. Pavel Benedikt Stránský (Foto: Policie ČR)
Očima V.I.P. 24. 4. 2015 | Zdroj: Irena Frolová

Křest ohněm si zažil nový mluvčí policistů Zlínského kraje Pavel Benedikt Stránský. Sotva se letos ujal funkce, už se vezl v rozjetém vlaku ohledně vrbětické kauzy a výbuchů v muničních skladech. Ještě se ani nestačil vydýchat a už v Uherském Brodě řádil šílený střelec, který povraždil osm lidí a pak zbraň otočil proti sobě. Šestatřicetiletý Stránský přitom není u policie žádným nováčkem. Deset let působil na krajské a kriminální úrovni. Kromě toho je od roku 2001 duchovním Starokatolické církve v České republice.

Jak dlouho jste mluvčím zlínské policie?

Od 1. ledna letošního roku. S touto pozicí se pojí tradičně úkol být k dispozici médiím a plnit poslání tiskového mluvčího. V mém případě je to tak, že jako mluvčí vystupuji zejména u nejzávažnějších kriminálních kauz, kterými se zlínská policie zabývá.

Dělal jste někdy předtím mluvčího?

Mluvčím jsem teprve od počátku letošního ledna. V minulosti jsem pracoval na tiskovém oddělení zlínského ředitelství, a to v letech 2004 až 2005. Tehdy jsem se zabýval především prevencí kriminality, přednáškami na školách a zastupoval jsem tehdejší tiskovou mluvčí. Dá se tedy říct, že jsem si pozici mluvčího vyzkoušel, ale ne mnohokrát a pouze po krátkou dobu zastupování.

Čemu jste se předtím věnoval?

U policie sloužím 16 let. Začínal jsem na oddělení hlídkové služby ve Zlíně, posléze jsem pracoval na obvodních odděleních ve Vizovicích a ve Fryštáku, poté krátce na tiskovém oddělení a většinu své policejní kariéry jsem pracoval jako kriminalista na okresní a krajské kriminálce ve Zlíně. Zabýval jsem se hlavně kriminalitou páchanou na dětech. Spadá pod to týrání, zneužívání dětí, domácí násilí, znásilnění, šíření dětské pornografie, kuplířství, obchodování s lidmi a posledních pět let jsem se zabýval zejména mravnostní trestnou činností a vraždami.

Co jste od funkce mluvčího očekával?

Nejprve je nutné říct, že nejsem pouze tiskový mluvčí, ale vedoucí oddělení tisku a prevence. Přestože to v médiích vypadá, že jsem mluvčí a basta. Daleko více mediálních výstupů a hlavně tiskových zpráv a komentářů pro rozhlas a televizi poskytují moji kolegové z našeho oddělení. Mně náleží jen malá výseč nejzávažnější kriminality. A jinak jsem očekával, že budu vést oddělení samostatných, vzdělaných a profesně orientovaných policistů. To se mi splnilo a je pro mě radostí pracovat na nové služební policii, byť přiznávám, že část mého srdce stále bije pro kriminální policii.

Šel jste do pozice, kde předtím byla jedna z nejlepších policejních mluvčích Jana Macalíková. Jak těžké bylo ujmout se její role?

Jana Macalíková je dnes vedoucí tiskového oddělení policejního prezidia. Byla a stále ještě je pro mnoho Zlíňanů nejznámější tváří zlínské policie. Měl jsem štěstí, že jsem na její místo usedl až s jistým odstupem, takže jsem nenavazoval přímo na její působení, což mi mohlo moji situaci ulehčit. Mezitím úkoly plnili hlavně Petr Jaroš a Monika Kozumplíková. Snad mi má předchozí léta ve službě a má studia pomohou k tomu, abych navázal na dobrou práci Jany Macalíkové.

Jak vás přijali novináři?

Vzali mě na vědomí, dal jsem jim své telefonní číslo, a jelikož mi volají, tak mě snad přijali dobře. K mé práci patří budovat dobré vztahy s veřejností a veřejnost informacemi zásobují média, takže k mé práci patří budovat dobré vztahy s médii. A myslím, že ve Zlíně je máme opravdu dobré.

Zlínský kraj je krajem, kde se stále něco děje. Ať už to byl metanol, Vrbětice, Uherský Brod. Jak je to pro vás náročné?

Kauza metanol mě zastihla ještě na kriminální policii a setkal jsem se s ní velmi okrajově. Obdobně je to s Vrběticemi, kde nastaly výbuchy v době, kdy jsem netušil, že mě policejní osud zavane na tiskové oddělení. Událost v Uherském Brodě mě zastihla v plné síle svého tragického rozměru. Krátce po oznámení jsem vyrazil na místo a byl kousek od místa činu. S napětím jsem čekal, až budu moct veřejnosti sdělit nějakou dobrou zprávu. Bohužel to byl z hlediska záchrany lidských životů marný boj už ve chvíli, kdy se do restaurace dostala první policejní hlídka. Samozřejmě v mnoha lidech zůstávají pochybnosti, ale já vnitřně vím, že víc jsme udělat nemohli.

Co si myslíte, že jste zlínské policii přinesl? 

Nemyslím si, že je můj přínos policii dějinně podstatný, ale přece jen jsem z jiného těsta. Můj pohled na svět utvářím skrze to, že jsem věřící křesťan a čtenář knížek. V některých momentech jsem možná skrz tyto dispozice mohl pomoct některým kolegům zorientovat se v problémech nebo životě. Strávil jsem více času v knihovně než v posilovně, kde jsem byl asi jednou za život, a skrz to se snažím přinášet do policejního prostředí atypickou kvalitu. Doufám, že to tak je.

Co naopak přinesla policie vám?

Zkušenost služby u policie mi pomohla být více pokorný a zrát. Nastoupil jsem ve svých dvaceti letech, poznal jsem širší paletu lidí a názorů, než bych poznal v jiných povoláních. Práce mě naučila ostražitosti a smyslu pro povinnost a přesnost. Nad něčím bych jindy mávnul dobrosrdečně rukou, dnes analyzuju problém a domýšlím budoucí důsledky a následky. A tak jsem vlastně objevil to, co říká Bible, že máme být střízliví a bdělí, a také to, že co se děje ve skrytu, bude hlásáno ze střech. Takže mě to naučilo střízlivosti, ostražitosti a také tomu, že se snažím mluvit a žít pravdivě, protože něco tutlat nemá smysl a vždy to vyjde najevo. Navíc si nemusíte pamatovat, co jste komu řekl, proto se pravda nejsnáze pamatuje.

Stalo se za dobu vaší práce u policie něco, na co nikdy nezapomenete?

Stalo se toho hodně, ale nemám vzpomínky na otřesnosti, pro které bych se budil. Snažím se mít od toho všeho odstup, jak to má drtivá většina mých kolegů. Přestože se stalo mnoho věcí, vyšetřoval jsem mnoho případů, zavíral spoustu zločinců, je to pro mě minulost. Co zůstává, to jsou živí lidé a vztahy s nimi. A ty chci udržovat a budovat do budoucna a nikdy na to nezapomenout.

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam