Zlínská zoo má nový přírůstek – vzácná čapí mláďata

ZLÍN - Zlínská zoo se může pochlubit dalším chovatelským úspěchem. Již počtvrté v historii zoo se podařilo odchovat mláďata vzácných čápů černých, informovala mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

„Rodičovský pár tentokrát skvěle pečuje hned o tři mláďata, která se vylíhla letos v květnu,“ uvedla Bujáčková.

Čápy černé chová zlínská zoo od roku 2005. Původně pro ně připravila expozici poblíž zámku Lešná, čápi se však rozhodli jinak. Začali využívat prakticky celý areál zoo.

„Nejprve jsme měli snahu vracet je do jejich původní expozice, nakonec jsme je však ponechali volně se pohybovat zahradou. Návštěvníci je tak často uvidí v okolí zámku Lešná,“ řekla Bujáčková. Jak se nakonec ukázalo, bylo to správné rozhodnutí. V roce 2012 čápi odchovali své první mládě. Sami si vybrali místo pro postavení hnízda, které stále využívají a rok od roku zvětšují. Včetně těch letošních se ve zlínské zoo vylíhlo už sedm mláďat.“V České republice čáp černý patří mezi silně ohrožené druhy ptáků. V 19. století se jeho stavy v celé Evropě drasticky snížily, ze západní a střední Evropy tenkrát zcela vymizel. Teprve po roce 1930 se početní stavy tohoto čápa začaly postupně zvyšovat, poprvé bylo také zaznamenáno hnízdění čápů černých v ČR.

Ve volné přírodě čápi černí obývají především rozsáhlé lesy v blízkosti vodních toků, nebo stojatých vod. Jsou to tažní ptáci, kteří přezimují v tropech. Na jejich jídelníčku dominují především malé rybky, loví však i žáby, plazy nebo větší hmyz. Ve zlínské zoo je proto můžete také zastihnout v dolní části areálu, jak v protékajícím potoku hledají něco k snědku.

Čáp černý je o něco menší, než běžnější čáp bílý. Kromě bílého břicha je tělo celé leskle černé. Čápi žijí v trvalých párech. Hnízdí od dubna do srpna jednou ročně, na vejcích sedí jeden měsíc oba rodiče. Společně také mláďata na hnízdě krmí nejméně další dva měsíce (až 73 dní) a další dva týdny je poté přikrmují po opuštění hnízda.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x