Fazol obecný - Phaseolus vulgaris

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Bylinkář Standa 13. 8. 2015 | Zdroj: Bylinkář Standa

Když se řekne fazol, každého napadne nepříjemné nadýmání spojené s touto potravinou. Ale fazol je i zajímavou léčivkou. V této době právě vrcholí její sklizeň, a proto si dnes o ní něco řekneme.

Fazol do Evropy z Mexika a Guatemaly přivezli Portugalci a Španělé, kteří je používali jako potravinu. Sloužil i jako poměrně proslulý zdroj potravy pro námořníky. Dokonce odvar z nich sloužil proti melancholii. V podobě mnoha různých odrůd je pěstován jako luštěnina. Je důležité upozornit, že obsahuje v plodech jedovatý fasin (jedovatá bílkovinná látka, toxoalbumin), otrava se projeví zvracením, prudkými křečemi, průjmem, cirkulačním kolapsem. Největší nebezpečí je u dětí.

Vařením se toxicita ztrácí. Ovšem neztrácí se sušením. Byly popsány případy hromadných otrav při konzumaci syrových plodů. Ideální je zhruba 15 až 20 minutové vaření nabobtnalých semen. Jako droga jsou užívány fazolové lusky bez semen. Toto oplodí obsahuje aminokyseliny, fytosteroly, flavonoidy, faseolin, cholin, inozit, lektiny, kyselinu křemičitou a minerální látky jako draslík, kobalt, měď a nikl. Používá se ve formě odvaru vnitřně. V lidovém léčitelství byl vnitřně užíván ve formě nálevu jako diuretikum (zde hraje roli kyselina křemičitá a flavonoidy) a jako doplněk léčby u diabetu. Tento účinek nebyl doložen studiemi, předpokládá se, že zde hraje roli jako některá z látek ze skupiny glukokininů. Diuretické účinky jsou ovlivněny obsahem kyseliny křemičité a flavonoidů. Někdy je doporučován jako detoxikační prostředek při revmatických a dlouho trvajících kožních onemocněních. Kontraindikace nejsou známy.

A jaké účinky na náš organizmus mají uvařené fazole?  Snižují množství cholesterolu v krvi, mají antioxidační účinky, působí diureticky (močopudně), snižují krevní tlak, přispívají k tvorbě červených krvinek, ovlivňují látkovou výměnu, jsou prevencí rakoviny střev pro svůj vysoký podíl vlákniny, ozdravují cévy a srdce, snižují hladinu krevního cukru,  napomáhají při redukční dietě a přispívají k dobré náladě.

Nesmí chybět stařečkova zkušenost a komentář k fazoli „z fazule sa ve střevoch  cosi vaří, rozlévá sa po břichu, pr.. po ni všichni mladí, staří, hlasitě i potichu".

Příjemné tropické léto přeje

bylinkář Standa.

O autorovi

Bylinkář Standa

Odborník, který rád poradí, jak vyzrát na neduhy za pomoci bylinek a koření. Čerstvé i sušené byliny najdete v zahradnictví Pěnička Zlín.

www.penicka.cz

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam