Chmel otáčivý - Humulus Lupulus - čas sklizně přichází a bude i léčit

Ilustrační foto (Foto: Wikimedia - Ludek)Ilustrační foto (Foto: Wikimedia - Ludek)
Ilustrační foto (Foto: Wikimedia - Ludek)
Bylinkář Standa 20. 8. 2015 | Zdroj: Bylinkář Standa

Chmel otáčivý začal být užíván k výrobě piva před mnoha staletími. Velmi brzy však našel uplatnění v lékařství k navození spánku a zklidnění žaludeční nervózy.

Chmel otáčivý je původní rostlinou mírného pásu takřka celé Eurasie. Roste v teplejších oblastech do maximální nadmořské výšky 700 metrů. Tato rostlina byla již v dávné minulosti vyšlechtěna a následně zavlečena jako nepůvodní druh do celé Severní Ameriky, ale i do Jižní Ameriky, především Chile a do Austrálie. Mezi hlavní pěstitele, ať už pro domácí výrobu nebo na export, patří Česká republika, Německo a Spojené státy americké. Své vlastní odrůdy mají i Anglie, Francie, Polsko nebo i Čína, Rusko, Ukrajina a Kanada.

Chmel otáčivý je ovíjivá dvojdomá rostlina z čeledi konopných (Cannabaceae). Je to pravotočivá liána, bylina se vstřícnými listy, pětičetnými, které jsou na bázi srdčité, na povrchu drsné. Kvete v červenci, je dvoudomý. Plody jsou drobné žlutozelené nažky, pokryté pohárkovými žlázkami, které vylučují charakteristicky páchnoucí silice a třísloviny, dodávající chuť pivu, které se z něj vyrábí. Divoký chmel roste především na vlhčích místech - křoviny, lužní lesy, okolí potoků a řek, často zde vytváří hustý porost.

Chmelové šištice jsou jak v tradičním lidovém léčitelství, tak v oficiální medicíně uznávané jako prostředek uklidňující, který se doporučuje při nervovém neklidu, neurastenii, klimakterických potížích, migrénách a zejména při poruchách spánku. Tehdy se může pít buď samostatně, nebo ještě lépe ve směsích s podobně působícími rostlinami. Těchto směsí je řada a na každého také působí každá jinak. Obvyklé dávkování šištic je 0,5 - 1 gram v jedné dávce. Lze ji přelít 150ml horké vody a nechat 5 - 10 minut louhovat. Tinktura se podává v dávce 1 - 5 ml. Na zlepšení spánku je doporučováno 1 - 2 gramy šištic.

Po tropech nastalo ochlazení, při ochlazení přestáváme pít a zaděláváme si na zdravotní problémy. I pivo je lék, ale v malých dávkách jedno až dvě denně a k tomu čistá voda.

Hezký konec prázdnin s vůní chmele přeje bylinkář Standa.

O autorovi

Bylinkář Standa

Odborník, který rád poradí, jak vyzrát na neduhy za pomoci bylinek a koření. Čerstvé i sušené byliny najdete v zahradnictví Pěnička Zlín.

www.penicka.cz

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam