Valašské Meziříčí se zabývalo tím, jak jsou pro vozíčkáře dostupné veřejné služby

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Bezbariérovou dostupností veřejných služeb pro imobilní lidi se zabývalo Valašské Meziříčí. Aktualizovalo analýzu bariér z roku 2011 a zhodnotilo, jakých změn město dosáhlo za čtyři roky, informovala server Zlin.cz mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová.

Analýza vznikla v rámci projektu Zdravé město a místní Agenda 21. Aktualizaci provedlo město ve spolupráci s Národní sítí podpory zdraví a se studenty Gymnázia F. Palackého a s lidmi se zdravotním postižením. „Cílem byla analýza stavebních a funkčních bariér, které znesnadňují mobilitu a užívání veřejných služeb osobami se zdravotním postižením, rodičům s kočárky s malými dětmi, ale také seniorům a dalším osobám s omezenou pohyblivostí nebo se sníženým smyslovým vnímáním,“ uvedla Alena Střítezská z odboru kanceláře starosty meziříčské radnice. Dodala, že byl zmapovaný současný stav ve městě a také změny, které nastaly od původního mapování bariér v roce 2011.

Při mapování byla testovaná dosažitelnost veřejných služeb a možnost účastnit se běžného veřejného života ve městě. „Zmapovali jsme především státní instituce a úřady, instituce samosprávy, kulturní a sportovní zařízení, peněžní instituce, školy a sakrální stavby. Z obchodní a restaurační sítě jsme zmapovali jen objekty s největší návštěvností. „Těší nás, že se situace od roku 2011 vyvíjí pozitivním směrem a stavebních i funkčních bariér ve Valašském Meziříčí ubývá,“ doplnila Střítezská.

Podle ní však mnoho problémů v této oblasti zůstává a některé stavební úpravy nepřinesly požadovaný efekt. Na analýzu by mělo v prvním čtvrtletí příštího roku navazovat veřejné projednání s pozváním zástupců šetřených institucí, které by mělo instituce motivovat k odstraňování bariér.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x