Ve Valašských Kloboukách schválili pravidla pro regeneraci městské památkové zóny

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Valašskokloboučtí zastupitelé schválili program regenerace městské památkové zóny. Majitelé nemovitostí i investoři v památkové zóně tak budou mít do budoucna představu o formě a rozsahu přípustných stavebních a udržovacích úprav, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí města Lenka Zvonková.

„Cílem Programu regenerace městské památkové zóny Valašské Klobouky je nastavit srozumitelná a jasná pravidla, jak na jedné straně uchovat hodnoty města, ale současně nevytvářet muzeum architektury svázané zbytečně přísnými podmínkami, které by nadměrně omezovaly a zatěžovaly obyvatele památkové zóny, a přitom nepřinášely valný efekt. Schválený dokument bude sloužit například jako manuál při posuzování žádostí o stavební povolení a měl by být pro investory zárukou, že bude k jejich požadavkům přistupováno podle stejného klíče,“ uvedl místostarosta města Valašské Klobouky Martin Janík.

Neméně podstatným faktem je také skutečnost, že zpracovaný program opravňuje město k podávání žádostí o prostředky z dotačních titulů ministerstva kultury, které jsou účelově určeny na financování oprav objektů v městských památkových zónách. „V našem městě se například chystá rekonstrukce střechy na domu číslo popisné 105, rekonstrukce a sanace statiky Červeného domu či rekonstrukce ulice Kramolišova,“ zmínil některé výhledy Martin Janík.

Program regenerace městské památkové zóny má dále významně přispět k vytvoření transparentního prostředí pro stavebníky. „Díky tomuto materiálu získá investor už ve fázi přípravy studie poměrně jasnou představu o limitech pro stavební činnost v památkové zóně, a tak s nimi bude moci počítat a zapracovat je do svého záměru,“ konkretizoval zástupce odborné pracovní skupiny Marek Zámečník.

Jelikož je podstatou památkové zóny především zachování charakteru sídla, věnuje se program regenerace pravidlům určujícím, co je v památkové zóně žádoucí, přípustné, nevhodné a zcela zakázané. Konkrétně se řeší objem a tvary staveb, materiály, opatření ke snížení energetické náročnosti budov, výměny stavebních výplní, barevnost, užití reklam, veřejné osvětlení a městský mobiliář.

„Jako nejdůležitější pro schválení budoucích stavebních záměrů v památkové zóně bude od nynějška posouzení kvality nové architektury, ne jen snaha o prosté uchovávání stavu tam, kde pro tento postup není jiný racionální důvod. Respektujeme totiž, že město je živý organismus, který se vyvíjí, a není vhodné mu v tom bránit, pokud pro to nejsou opravdu závažné důvody,“ podotkl Marek Zámečník.

Program regenerace městské památkové zóny Valašské Klobouky prošel připomínkováním stavební komise města i pracovní skupiny, veřejným projednáním i schválením radou města. Souhlasným verdiktem zastupitelstva vešel v platnost.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x