Ve Valašských Kloboukách schválili pravidla pro regeneraci městské památkové zóny

Ilustrační foto - Brattmanova vila v Zákostelí (Foto: MěÚ Valašské Klobouky)Ilustrační foto - Brattmanova vila v Zákostelí (Foto: MěÚ Valašské Klobouky)
Ilustrační foto - Brattmanova vila v Zákostelí (Foto: MěÚ Valašské Klobouky)
Co se děje 7. 1. 2016 | Autor: Irena Frolová

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Valašskokloboučtí zastupitelé schválili program regenerace městské památkové zóny. Majitelé nemovitostí i investoři v památkové zóně tak budou mít do budoucna představu o formě a rozsahu přípustných stavebních a udržovacích úprav, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí města Lenka Zvonková.

"Cílem Programu regenerace městské památkové zóny Valašské Klobouky je nastavit srozumitelná a jasná pravidla, jak na jedné straně uchovat hodnoty města, ale současně nevytvářet muzeum architektury svázané zbytečně přísnými podmínkami, které by nadměrně omezovaly a zatěžovaly obyvatele památkové zóny, a přitom nepřinášely valný efekt. Schválený dokument bude sloužit například jako manuál při posuzování žádostí o stavební povolení a měl by být pro investory zárukou, že bude k jejich požadavkům přistupováno podle stejného klíče," uvedl místostarosta města Valašské Klobouky Martin Janík.

Neméně podstatným faktem je také skutečnost, že zpracovaný program opravňuje město k podávání žádostí o prostředky z dotačních titulů ministerstva kultury, které jsou účelově určeny na financování oprav objektů v městských památkových zónách. "V našem městě se například chystá rekonstrukce střechy na domu číslo popisné 105, rekonstrukce a sanace statiky Červeného domu či rekonstrukce ulice Kramolišova," zmínil některé výhledy Martin Janík.

Program regenerace městské památkové zóny má dále významně přispět k vytvoření transparentního prostředí pro stavebníky. "Díky tomuto materiálu získá investor už ve fázi přípravy studie poměrně jasnou představu o limitech pro stavební činnost v památkové zóně, a tak s nimi bude moci počítat a zapracovat je do svého záměru," konkretizoval zástupce odborné pracovní skupiny Marek Zámečník.

Jelikož je podstatou památkové zóny především zachování charakteru sídla, věnuje se program regenerace pravidlům určujícím, co je v památkové zóně žádoucí, přípustné, nevhodné a zcela zakázané. Konkrétně se řeší objem a tvary staveb, materiály, opatření ke snížení energetické náročnosti budov, výměny stavebních výplní, barevnost, užití reklam, veřejné osvětlení a městský mobiliář.

"Jako nejdůležitější pro schválení budoucích stavebních záměrů v památkové zóně bude od nynějška posouzení kvality nové architektury, ne jen snaha o prosté uchovávání stavu tam, kde pro tento postup není jiný racionální důvod. Respektujeme totiž, že město je živý organismus, který se vyvíjí, a není vhodné mu v tom bránit, pokud pro to nejsou opravdu závažné důvody," podotkl Marek Zámečník.

Program regenerace městské památkové zóny Valašské Klobouky prošel připomínkováním stavební komise města i pracovní skupiny, veřejným projednáním i schválením radou města. Souhlasným verdiktem zastupitelstva vešel v platnost.

Komentáře


Nabídka práce

 1. Obchodní ředitel
  Avex Steel Products s.r.o.
 2. Pracovník technické kontroly OTK
  Avex Steel Products s.r.o.
 3. Vedoucí kontroly
  Avex Steel Products s.r.o.
 4. Konstruktér
  Avex Steel Products s.r.o.
 5. Technolog
  Avex Steel Products s.r.o.
 6. Obchodní reprezentant/ka
  AVONET, s.r.o.
 7. Telefonista/ka
  AVONET, s.r.o.
 8. Pracovník technické podpory
  AVONET, s.r.o.
 9. On-line marketing manager
  BAŤA,a.s.
 10. Developer - vývojář
  BAŤA,a.s.
 11. Odborný přípravář
  PSG-International, a. s.
 12. Projektový manažer
  PSG-International, a. s.
 13. Konstruktér elektro - divize CNC
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 14. Stavbyvedoucí
  PSG-International, a. s.
 15. Mistr kovovýroby
  Avex Steel Products s.r.o.
 16. Svářeči
  Avex Steel Products s.r.o.
 17. Opravář obuvi a kožené galanterie
  BAŤA,a.s.
 18. Elektromechanik - projekt NEGRI BOSSI
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 19. Vrtař-Sipkař
  TAJMAC-ZPS, a.s.

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam