Slovácké divadlo uvede premiéru s názvem Bez roucha

Bez roucha (Foto: Marek Malůšek)Bez roucha (Foto: Marek Malůšek)
Bez roucha (Foto: Marek Malůšek)
Kultura 3. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Premiéra inscenace s názvem Bez roucha je v sobotu v plánu ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Diváky zavede do divadelního zákulisí, řekl serveru Zlin.cz mluvčí divadla Josef Kubáník.

Premiéra začne v 19:00. V hlavních rolích se představí Irena Vacková, David Vaculík, Josef Kubáník, Jiří Hejcman a další. Jedna z nejslavnějších a nejúspěšnějších komedií Michaela Frayna zavede diváky do divadelního zákulisí, kde se odehrává velmi nervózní generální zkouška hry Sardinky, sardinky. „Do premiéry zbývá už jen několik hodin a někteří herci stále ještě nevědí, kdy odejít ze scény se sardinkami, které dveře mají zůstat otevřené a jak mají stihnout převlek bez pomocí garderobiérky. Potom se celá scéna otočí o 180 stupňů a publikum v hledišti sleduje to, co se odehrává zákulisí,“ popsal Kubáník. Podle něj někdo nestihne přijít včas na výstup, další se zamotá do prostěradel a do toho se ještě projevují nejrůznější osobní vztahy.

Inscenaci připravil tým režiséra Šimona Dominika. „Mám za to, že diváci se rádi dívají na hry z divadelního prostředí stejně jako na filmy z prostředí natáčení. Nahlížejí tak trochu pod pokličku,“ uvedl režisér Dominik. Podle něj v případě Bez roucha autor nabídl rovnou pohled do hektického zákulisí během představení. „To skutečně málokdo mimo divadelníky zažije. Navíc nic přece nepotěší tolik jako pohled na cizí smůlu,“ dodal Dominik.

Herci přiznávají, že příprava nebyla jednoduchá. „Musíme myslet na ohromnou hromadu maličkostí, jako jsou rytmus, míra nadsázky, souhra, dýchání, text nebo jevištní pohyb. Komedii je potřeba vydřít doslova a do písmene. Pokud má výsledek vypadat lehce, uvolněně a vtipně, jinak než maximálním úsilím to nejde,“ tvrdí představitel jedné z hlavních rolí David Vaculík.

Své o tom ví i herečka Libuše Šafránková, která hrála ve slavném pražském nastudování. Právě ona s vědomím těžké práce divadelníky z Hradiště osobně podpořila. „Je to moc pěkná práce, ale hodně náročná na paměť. Vzpomínám si, že nikdo z nás nesměl uhnout a zdržet se na jevišti o chviličku déle, aby to všechno vycházelo, jak má. Tohle snad ani nezávidím,“ smála se Šafránková, která popřála kolegům ze Slováckého divadla hodně štěstí. Zároveň řekla, že hned jak jí to zdravotní stav dovolí, do Uherského Hradiště se přijede podívat.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam