Valašské Meziříčí nabídne výstavu malíře a grafika Petra Hajdyly

Foto: MěÚ Valašské MeziříčíFoto: MěÚ Valašské Meziříčí
Foto: MěÚ Valašské Meziříčí
Kultura 10. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí uvede výstavu malíře a grafika Petra Hajdyly s názvem Propady realitou. Vernisáž bude 17. února v 18:00, výstava potrvá do 29. března, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová.

Úvodního slova se na vernisáži ujme autorův profesor z vysoké školy Daniel Balabán, elektronické hudební vystoupení obstará Ivo Sedláček a Michal Sedláček. „Propady realitou nabídnou námětem neucelá díla vytvořená za poslední dva roky a budou k vidění i nová díla vytvořená přímo pro tuto výstavu,“ uvedla Votrubová s tím, že ve Valašském Meziříčí Hajdyla nikdy nevystavoval.

Díla jsou fragmenty nabitých dojmů, zážitků a postřehů. „Jeho díla oplývají širokou škálou barevnosti, kdy jsou barvy kladeny na plátno velmi citlivě s určitou lehkostí a zároveň v malířském projevu cítíme silné expresivní tahy. V jeho tvorbě se mísí konkrétnost malovaného předmětu či výjevu s abstraktností. Jedná se syntézou prvotní myšlenky s následnou volnou malířskou interpretací, během níž často dochází k dalším posunům významu znázorňovaného,“ popsala galeristka Vlasta Červenková.

Podle ní není proces malby záměrně kontrolovaný a autor částo podřizuje svůj rukopis při dotváření díla náhodně nahozeným barevným nuancím. Jde o hru s lazurou, vrstvením barev a čistou náhodou na hranici cíleného záměru. „Důležitým faktorem, který dlouhodobě mé obrazy spojuje, je syntéza prvotní myšlenky s následnou volnou interpretací, během níž často dochází k dalším posunům významů. Umění nevidím ve schopnosti či dovednosti něco namalovat, ale v tom nechat se v procesu sebezapomnění vést neznámou cestou, využívat vše, co tato cesta přináší, a s citem režírovat obraz do finální podoby,“ uvedl Hajdyla.

Petr Hajdyla pochází z Ostravy, kde vystudoval Fakultu umění Ostravské univerzity v Ostravě. Galerie Kaple má otevřeno od úterý do pátku od 9:00 do 17:00 a v sobotu a v neděli od 13:00 do 17:00. Vstupné je 20 korun a snížené polovinu. Studenti a školní exkurze mají vstup zdarma.

Komentáře


Nabídka práce

 1. Pracovník technické kontroly OTK
  Avex Steel Products s.r.o.
 2. Konstruktér
  Avex Steel Products s.r.o.
 3. Technolog
  Avex Steel Products s.r.o.
 4. Obchodní reprezentant/ka
  AVONET, s.r.o.
 5. Telefonista/ka
  AVONET, s.r.o.
 6. Pracovník technické podpory
  AVONET, s.r.o.
 7. On-line marketing manager
  BAŤA,a.s.
 8. Developer - vývojář
  BAŤA,a.s.
 9. Odborný přípravář
  PSG-International, a. s.
 10. Projektový manažer
  PSG-International, a. s.
 11. Konstruktér elektro - divize CNC
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 12. Stavbyvedoucí
  PSG-International, a. s.
 13. Mistr kovovýroby
  Avex Steel Products s.r.o.
 14. Svářeči
  Avex Steel Products s.r.o.
 15. Opravář obuvi a kožené galanterie
  BAŤA,a.s.
 16. Elektromechanik - projekt NEGRI BOSSI
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 17. Vrtař-Sipkař
  TAJMAC-ZPS, a.s.

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam