Když ledopády chřadnou...

Foto: Jaromír NavrátilFoto: Jaromír Navrátil
Foto: Jaromír Navrátil
Co se děje 9. 2. 2016 | Autor: Jan Čada

VSETÍN - Není to teď vůbec pěkný pohled, kolem skalních masivů na Pulčíně se točí jižní vítr, teploty vysoko nad nulou a ledopády, tento valašský div světa, tají a tedy chřadnou. Co s nimi bude dál, to je ve hvězdách nad místními skalami.

"Nic není ztraceno, sice je pravda, že by teď měly být v nejlepším, ale když momentálně prudce taje, nemají ledopády v jasně barevném provedení šanci a odcházejí přímo před očima," vypráví s mírným smutkem v hlase Jaromír Navrátil z pulčínské Stráže přírody.

Ten je ve skalním městečku, kde se vlivem zamrzání řas na skalách vytvářejí nádherné úkazy - ledopády - jako doma. Na cestu z Pulčína se tam vydává obden. "Teď je prostě špatné období, v lednu to byla krásná podívaná a mířila sem do přírodní rezervace spousta turistů, které jsme museli nabádat k maximální šetrnosti, teď pro změnu musíme čekat, zda se příroda umoudří," říká Navrátil, který se sem do jejího lůna před lety přestěhoval z průmyslové Kopřivnice.

Co takové umoudření ve prospěch krásného přírodního úkazu znamená? "Mělo by se konstantně na delší období ochladit, ledopády by ožily kolem nějakých osmi stupňů pod nulou. Kdoví, zda se toho ještě dočkáme, ale každopádně se ještě umělé rampouchy neboli krápníky utvořit mohou. Ať se paní Příroda ukáže, je-li opravdu mocná čarodějka," dívá se Navrátil do dnů a týdnů příštích přeci jen s nadějí.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam