Památná líska v Holešově se dočkala odborného ošetření

Foto: Jana RohanováFoto: Jana Rohanová
Foto: Jana Rohanová
Co se děje 11. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

HOLEŠOV - Zkušení arboristé provedli v Holešově zdravotní řez na památném stromě, lísce turecké. Server Zlin.cz o tom informovala za holešovskou radnici Jana Rohanová.

Líska turecká se nachází v holešovských Smetanových sadech před budovou 2. Základní školy a řadí se mezi národní památné stromy. "Loni se na bázi kmene objevily v hojném množství plodnice dřevokazných hub, které mohou mít v negativním smyslu významný vliv na statiku stromu. Nechali jsme proto zpracovat odborný posudek stromu s tahovou zkouškou," objasnila referentka radničního odboru výstavby, rozvoje a životního prostředí Pavla Pšejová.

V tahové zkoušce strom obstál, ale byly identifikovány dva druhy dřevokazných hub - vějířovec obrovský a šupinovka kostrbatá. Ukázalo se, že houby výrazným způsobem zhoršily zdravotní stav stromu. Z toho důvodu město povolalo na pomoc arboristy, kteří strom prořezali a ozdravili.

"Podle doporučení odborného posudku byl strom zredukován tak, aby byla koruna a tím i celý strom odlehčen a byl podpořen růst sekundární koruny," upřesnila Pšejová.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam