Ojedinělá výstava představí v Držkové sbírku psacích strojů

Ilustrační foto (Foto: CCRVM)Ilustrační foto (Foto: CCRVM)
Ilustrační foto (Foto: CCRVM)
Co se děje 16. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

DRŽKOVÁ - Ojedinělou výstavu psacích strojů bude možné navštívit od pátku 19. do soboty 20. února v prostorách obecního úřadu v Držkové na Zlínsku. Lidé zde budou moci obdivovat sbírku psacích strojů, serveru Zlin.cz to oznámil Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Psací stroje bude vystavovat zlínský sběratel, který je svým původním vzděláním vyučeným opravářem psacích strojů. "Historickým i těm novodobějším strojům perfektně rozumí, dokáže je v rychlosti rozložit na jednotlivé díly a opět bleskově složit a navíc o všem poutavě povídat," prozradil Lubomír Marušák mladší, organizátor výstavy.

Dodal, že akce bude doplněna také ukázkou psaní s možností vyzkoušení. Výstavu bude možné navštívit v pátek od 16.00 do 19.30, v sobotu pak od 14.00 do 18.00.

Historie psacího stroje sahá až do roku 1714, kdy Henry Mill patentoval jeho první podobu. Jeho řešení se však nedochovalo, ale rozložení kláves nebylo takové, jaké se používá dnes. Česká klávesnice vychází z německých psacích strojů, které se do Čech začaly dovážet koncem 19. století. Ty měly přehozené klávesy Z a Y, protože Z se v němčině používá mnohem častěji než Y. Jelikož se v té době v Čechách psalo hlavně německy, zcela přirozeně bylo toto rozložení převzato. Nejen v Německu, ale i u nás je z ergonomického hlediska výhodnější umístění Z na horní písmenné řadě.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam