Lesní pedagogika bude letos v Rožnově zaměřena i na školky

Foto: MěÚ Rožnov pod RadhoštěmFoto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm
Foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm
Co se děje 20. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Druhým rokem pořádají Městské lesy Rožnov akce lesní pedagogiky. V letošním roce dostaly nabídku na odbornou výuku nejen základní, ale i mateřské školy, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí města Tomáš Gross.

Přiblížit dětem zábavnou formou to, co les dává, jak se v lese hospodaří, jak se mají v lese správně chovat, osobní poznání jak se dá les vnímat všemi smysly a celkově dětem přiblížit práci lesníka a povinnosti myslivce a problematiku lesní správy. To jsou hlavní cíle takzvané lesní pedagogiky, kterou již druhým rokem pořádají Městské lesy Rožnov.

"Lesní pedagogika je environmentální vzdělávání o lese, vztazích a procesech probíhajících v něm, které je založeno na prožitku zprostředkovaném lesními pedagogy nejlépe přímo v prostředí lesa. Učí děti kreativitě a fantazii," uvedl jednatel společnosti Městské lesy Rožnov Rostislav Polášek. Městské lesy Rožnov chtějí v dětech vzbudit přirozený zájem o les a témata s ním spojená tak, aby z toho měly radost a nebraly pedagogiku jako povinnost, ale příjemný koníček nebo zpestření dne.

Za pěkného počasí se výuka koná v lese nebo v zahradě městských lesů v Tylovicích a má podobu přednášek, besed, rozličných her a pochůzek. Při nepříznivém počasí je výuka přesunuta do prostor vybavených učeben v Tylovicích nebo na loveckou chatu ve Sladsku.

Děti se v rámci lesní pedagogiky učí mimo jiné poznávat květiny, stromy či zvířata, stopují zvěř a pak stopy odlévají, vytvářejí herbáře nebo ochutnávají netypické lesní plodiny. "Pořádáme také různé hry, které dětem přibližují problematiku lesnictví a výkonu práva myslivosti. Nechybějí ani naučné stezky, stezky odvahy, stezky s plněním úkolů, mapové plánky, přednášky a besedy na jakékoli téma, které si vyberou školy samy a mnoho dalšího," doplnil Rostislav Polášek.

První letošní akcí v rámci lesní pedagogiky bude Putování za obojživelníky. "To se uskuteční v druhém březnovém týdnu a jednat se bude o přibližně tříhodinovou vycházku po krásném okolí Rožnova, kde budeme putovat po stopách obojživelníků. Zastavíme se u lesních tůní i horských potoků, jezírek a budeme hledat obojživelníky v jejich přirozeném prostředí. O každém obojživelníkovi, kterého najdeme, si uděláme malou přednášku a důkladně si jej prohlédneme," dodal Polášek.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam