Zlínští lékaři učili kolegy z cizích zemí nové operační techniky

Foto: KNTBFoto: KNTB
Foto: KNTB
Co se děje 21. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Neurochirurgové Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně učili kolegy z Chorvatska a Slovinska nové operační techniky. Chorvatům ukázali miniinvazivní operační techniku VIPER, Slovince zasvětili do semiinvazivní techniky MIDLF, informovala server Zlin.cz mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.

Operacím předcházelo seznámení s diagnostikou, operační technikou a pooperační péčí. „Operační technika VIPER, kterou používáme hlavně u mladších pacientů, je založená na miniinvazivní perkutánní stabilizaci. Kompletní kanulované, sofistikované instrumentarium umožňuje zavedení šroubů do obratlů pomocí drátu a uzamykacích odlamovacích matic přes čtyři malé kožní řezy. Tím zkracuje operační čas stabilizace a minimalizuje se destrukce zádového svalstva pacienta oproti ostatním operačním technikám,“ uvedl primář neurochirurgického oddělení Michal Filip, pod jehož vedením tým neurochirurgů operace prováděl. Filip dodal, že se díky tomu zkrátí pobyt na lůžku na jeden až dva dny s možností intenzivní rehabilitace časně po operaci.

Technika MIDLF představuje operační léčbu degenerativního onemocnění bederní páteře, kterou neurochirurgové využívají u starších pacientů. „Hlavní výhodou oproti klasické otevřené stabilizaci je nový bezpečnější způsob aplikace krátkých šroubů do obratlových těl z menšího operačního přístupu při zachování stability. Po operaci má pacient menší bolesti. To umožňuje zkrácení pobytu na lůžku na dva až tři dny s intenzivní rehabilitací kvůli menší bolestivosti v pooperačním období,“ dodal primář.

Neurochirurgické oddělení zlínské nemocnice je od roku 2009 výukovým centrem miniinvazivních operačních technik páteře pro střední a východní Evropu. Poprvé použili zlínští lékaři ke stabilizaci bederní páteře miniinvazivní operační metodu v únoru 2007. Operační kurzy provádí lékaři v prostorách nemocnice nebo jsou zvaní na pracoviště v České republice i zahraničí, kde se chtějí tyto operační techniky naučit.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam