Houbaři z Francovy Lhoty. Kouzelníci nebo čarodějové?

Foto: Luděk HřibFoto: Luděk Hřib
Foto: Luděk Hřib
Co se děje 21. 2. 2016 | Autor: Jan Čada

FRANCOVA LHOTA - Pamatujete na období květen - říjen 2015? Nehorázné, neskutečně sucho. Houbaři měli během sezóny jen naprosto minimálně své světlé chvilky. Sucho jim vzalo téměř veškeré iluze. Nerostly a nerostly.

Z tohoto úhlu se jeví setkání milovníků houbařských úlovků z Francovy Lhoty a plný stůl jejich sladkokyselých nakládaných dobrot jako dílo kouzelníků či lesních čarodějů. Nejen že našli, ale také dokonale naložili.

Na 11. ročníku Francovolhotského kyseláče, jak se originálně ochutnávka hub v nálevu nazývá, nabídlo své nakládané houby hned třiadvacet místních ale i přespolních houbařů.

"Máme tu pravé hřiby, lišky, václavky, ryzce i směsi. Každý vzorek je samozřejmě úplně jiný a tajemství nálevu vám neprozradí vůbec nikdo, to je prostě na každém, jak své houby naloží," vypráví ředitel soutěže a předseda zdejšího Hřibařského spolku, muž se správným příjmením Luděk Hřib.

Vítězem se nakonec podle hodnocení všech přítomných - kdo přinesl hodnotil - stal domácí Josef Kocourek.

Houbaři se přímo nádherně prolínali s milovníky slivovice, hodnotily se i jiné dary přírody na moravskoslovenském pomezí. Králem slivovice je Karel Matůš.

Fotogalerie

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam